BiH je kulturološko i identitetsko uporište Srba koliko i Srbija, a možda i više, izjavio je sinoć na Palama srpski lingvista Miloš Kovačević, na predstavljanju pete knjige zbornika radova "Značaj srpskog jezika i književnosti za očuvanje identiteta Republike Srpske - Srpski jezik i književnost u BiH i Srbiji".
Kovačević je rekao da je cilj zbornika da pokaže istinu o srpskom narodu, a jedina moguća je ona o kulturnoj baštini koja je sva na srpskom jeziku i ćirilici.
On je naveo da su osnovni identitetski kriterijumi Srba jezik i pismo, odnosno kultura, koja predstavlja ono što jedan narod čini narodom.
-Ono po čemu smo svi isti - i Srbi koji žive u Srbiji, Njemačkoj, BiH i Crnoj Gori jeste to što nas objedinjuje zajednička kultura", konstatovao je Kovačević, urednik zbornika i koordinator projekta -Značaj srpskog jezika i književnosti za očuvanje identiteta Republike Srpske- koji finansira Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srpske.
Navodeći da od 1896. godine i Kalajevog programa uvođenja bosanskog jezika kao integrativnog faktora stvaranja bosanske nacije traje udar na zajedničku kulturu u BiH, Kovačević je ukazao na to da bi stvaranje bosanske nacije značilo bukvalno ukidanje i Srba i Hrvata u BiH, ali i Bošnjaka jer bi svi postali Bosanci.
-I nije slučajno da su od svih jezika na kugli zemaljskoj jedino u BiH muslimani dali jeziku zemaljski jezik - bosanski jezik, što znači da bi svako ko živi u Bosni bio nosilac bosanskog jezika ili nosilac bosanskog identiteta- naglasio je Kovačević, upozorivši da je ta platforma usvojena i na kongresu SDA.
On je konstatovao da skoro čitava kulturna istorija BiH pripada srpskoj kulturi, što pokazuju i radovi u dosadašnjih pet knjiga zbornika, koji je počeo da izlazi 2012. godine.
-Republika Srpska može da se brani ekonomski i bilo kako, ali ako se identitetski ne odbrani, ona neće biti srpska, neće nas biti kao naroda srpskog- poručio je Kovačević.
Saša Knežević, jedan od 15 autora radova objavljenih u zborniku, rekao je da su svi dosadašnji zbornici imali određene podteme.
-Ovoga puta to su pisci iz BiH koji su živjeli i stvarali u Srbiji i pisali o Srbiji - od Filipa Višnjića, preko Branka Ćopića do Mome Kapora- izjavio je Knežević, koji je profesor na Filozofskom fakultetu na Palama.
On je izrazio nadu da bi sinoć predstavljeni zbornik, u kojem je objavljeno devet lingvističkih i šest književno-istorijskih radova autora sa Filozofskog fakulteta na Palama, te iz Kragujevca i Banjaluke, mogao ugledati svjetlost i u elektronskoj formi.
Na promociji održanoj na Filozofskom fakultetu govorila je i profesor doktor Milanka Babić.