Akcija SIPA-e u više gradova zbog lažnih fakultetskih diploma

18.03.2024. 09:23
0
IZVOR: nezavisne.com

Pripadnici SIPA-e pretresaju i privode osumnjičene u više gradova u BiH, Goraždu, Sarajevu, Zenici, i Travniku, i to u akciji "Indeks", u kojoj istražuju privatne visokoškolske ustanove, odnosno djela nezakonitog izdavanja univerzitetskih diploma, pranje novca te druga.

Akcija se organizuje pod nadzorom tužioca iz Posebnog odjela za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju.

- Akcijom je obuhvaćeno više fizičkih i pravnih osoba, a istražne aktivnosti se odnose na procesuiranje nezakonitosti sa kojima se dovode u vezu privatne visokoškolske ustanove u BiH, a odnose se na kaznena djela nezakonitog izdavanja univerzitetskih diploma, pranje novca i druga kaznena djela - saopštili su iz Tužilaštva BiH.

Dodaju da se u okviru predmeta istražuje povezanost osumnjičenih sa pravnim i fizičkim osobama u inostranstvu.

Nakon što se aktivnosti sprovedu, biće dostupno više informacija.

Piše: Nikolina Aleksić

Komentari 0
Povezane vijesti
Ko će biti zamjenik direktora SIPE Ko će biti zamjenik direktora SIPE
Najskuplji automobil u BiH prošle godine plaćen 430.000 KM Najskuplji automobil u BiH prošle godine plaćen 430.000 KM
Kakav rasplet očekuje BiH: EU traži da institucije dokažu da mogu da funkcionišu Kakav rasplet očekuje BiH: EU traži da institucije dokažu da mogu da funkcionišu
Najčitanije
  • Pažnja: Natpis „21.maj 2025. i kill“ na školskoj klupi u OŠ „Sveti Sava“
    18h 31m
    0
  • Dušanov zakonik danas puni 676 godina
    5h 34m
    6
  • Nestanak Boža Lopatića: Civilna zaštita Istočnog Starog Grada organizovala opsežnu potragu
    21h 5m
    3
  • Ispred škole "Sveti Sava" pojačano prisustvo policije zbog prijeteće poruke
    6h 9m
    2
  • Mihajlo Bukvić – Učenik generacije Srednje škole „28. juni”
    18h 41m
    3