Pjesnik Blagoje Baković izjavio je da oni iz Crne Gore koji predlažu da se ime provog predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića retroaktivno ukloni iz evidencije dobitnika nagrade "Risto Ratković" sami sebi dodjeljuju kaznu za poništavanje kulture, koja i u ovom slučaju nije slučajno srpska.
Baković je, povodom inicijative koju je pokrenuo predsjednik ustanove "Ratkovićeve večeri poezije" u Bijelom Polju Jasmin Ćorović, naglasio da nikad nije dobro suditi pjesnicima, te napomenuo da je svojevremeno i izvjesna Mubera Mujagić tražila da se poništi Njegošovo ime i dijelo.
- Kakav je trend onih koji mrze kulturu, naročito srpsku. Ovo je još jedna sramota i dokaz jada i bijede mog zavičaja i cjelokupne vlasti u Crnoj Gori - kaže za "Večernje novosti" Baković koji je porijeklom iz Bijelog Polja.
Prema njegovim riječima, ne oduzimaju oni Karadžiću nagradu već dodjeljuju sami sebi kaznu.
- Mora da je to neka greška! Sigurno traže da se Radovan oslobodi robije - prokomentarisao je sarkastično akademik Matija Bećković.
Luka Karadžić, brat prvog predsjednika Republike Srpske, rekao je da su svi kada je riječ o Crnoj Gori navikli na čuda neviđena.
- Predlagači za oduzimanje nagrade mom bratu Radovanu, niti su mu je dodijelili niti je mogu oduzeti - poručio je Luka Karadžić.
On je dodao i da niko nije bio protiv, kada je nagrada dodijeljena.
- Pa ni muslimani, preci današnjih muslimanskih političara u Bijelom Polju! Svaka im čast na hrabrosti koju na ovaj način ispoljavaju - rekao je on i dodao da je se po tom osnovu očekivati da nagrada bude oduzeta i Ćamilu Sijariću, inače prijatelju njegovog brata Radovana.
Književnik i izdavač Radomir Uljarević rekao je da bi razlozi za eventulano oduzimanje morali biti obrazloženi, te istakao da je siguran da se neće zaustaviti na Karadžiću.
- Kritika je rekla svoju riječ o poeziji Radovana Karadžića, i to prije dodjele ovog priznanja - rekao je Uljarević.
Radovanu Karadžiću prestižna književna nagrada "Risto Ratković" dodijeljena je 1993. godine.