Belošević: Film "Linija" je priča između bola i nade

01.01.2026. 19:19
0
IZVOR: Tanjug

Film "Linija", inspirisan knjigom "Dnevnik ratnog hirurga" Miodraga Lazića, imaće premijeru 16. septembra u Sava centru.

Glumica Aleksandra Belošević, koja ima zapaženu ulogu u filmu, istakla je da glumi medicinsku sestru Rajku, drugu suprugu doktora Lazića, koja je sa njim sve vrijeme boravila na frontu, učestvujući u spašavanju hiljada ranjenika na sarajevskom ratištu tokom posljednjeg rata u BiH.

- Nikada ranije nisam tumačila nešto slično, pogotovo jer je lik i danas živ. Imala sam priliku da dobijem savete i proverim da li sam razumela njenu priču na pravi način - navela je glumica.

Kako je dodala, scenario joj je znatno olakšao rad jer ga potpisuje reditelj Dragan Elčić, koji je zajedno sa doktorom Lazićem boravio na frontu i lično svjedočio događajima o kojima film govori.

- To je prava, autentična priča, dokumentovana iz prve ruke. Mogla sam da pitam reditelja kako je zaista bilo i šta se tamo dešavalo - rekla je Belošević.

Naglasila je da film "Linija" ne doživljava kao klasičnu ratnu priču, već kao univerzalnu priču o ljudima na granici bola i nade.

- Mislim da se tu humanost nije ugasila, a da su to bila najmračnija vremena ikada. Tako da ne bih odmah rekla da je to samo ratna priča, nego upravo ono šta taj rat ostavlja čoveku posle - ocijenila je glumica.

Kao jedno od najupečatljivijih iskustava sa snimanja izdvojila je pripreme na Vojnoj akademiji, gdje je imala priliku da prisustvuje stvarnim operacijama.

- Bili smo u operacionim salama i gledali operacije jetre, bubrega i drugih organa. Tada sam shvatila koliko su lekari zaista 'mali bogovi' jer u tom trenutku spasavaju život - ispričala je Belošević i podsetila na podatak da je doktor Lazić tokom ratnih godina spasio više od 3.500 života.

Govoreći o odnosu publike prema filmu, glumica smatra da će gledaoci u "Liniji" prepoznati sebe.

- Uprkos neizvesnosti i strahu, ti ljudi su uspeli da sačuvaju ljubav i humanost. Mislim da je to snažna poruka, da se i u najmračnijim vremenima mora nastaviti dalje - zaključila je Belošević.

Kako je ranije saopšteno, antiratna istorijska drama - igrani film i televizijska serija "Linija" rađena je po scenariju Željka Pržulja snima se na više od 30 lokacija u Srbiji i Republici Srpskoj.

Film se snima u produkciji kuća Ramonda, ANTS i Film Plus Pictures, uz blagoslov patrijarha srpskog Porfirija i uz podršku Filmskog centra Srbije.

U filmski projekat uključeno je više od 80 glumaca, 2.200 statista uz upotrebu ratne tehnike, angažovanje vojnika i pripadnika policije.

Svjetska premijera biće održana 15. septembra ove godine u Istočnom Sarajevu i 17. septembra u Nišu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Premijerno prikazan dokumentarac „Ratni hirurg“, posvećen životu i djelu dr Lazića Premijerno prikazan dokumentarac „Ratni hirurg“, posvećen životu i djelu dr Lazića
Danas premijera filma "Ratni hirurg" u Istočnom Sarajevu Danas premijera filma "Ratni hirurg" u Istočnom Sarajevu
Priče o imenima koja žive na mapi Istočnog Sarajeva – Dr Miodrag Lazić Priče o imenima koja žive na mapi Istočnog Sarajeva – Dr Miodrag Lazić
Najčitanije
  • MUP Srpske: Od sutra veće kazne za vozače
    7h 35m
    9
  • Elek: Sara Ćirković dobija plac na Jahorini
    8h 56m
    11
  • UKC RS: Pacijent izvršio samoubistvo skokom sa petog sprata
    8h 9m
    0
  • Promocija knjige „Memoari: Hadžići u Odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992–1995“ sutra u Istočnom Sarajevu
    12h 49m
    0
  • Zbog udesa obustavljen saobraćaj na putu Novo Goražde - Čajniče
    7h 5m
    0