Nisam profesionalni novinar niti imam namjeru to da postanem. Nisam istraživao razloge, a i zašto bih, zbog kojih su sa svojih postolja uklonjene biste dvojice znamenitih Sarajlija. Opisujem samo ono što vidim.
Biste su se nalazile ispred Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. I uklonjene su odavno. Prvobitno su sa svojih postolja uklonjenje sve tri, u vrijeme secesionističkog rata u Jugoslaviji, i vjerovatno nakon nečije primjedbe, sve tri su vraćane na svoja postolja, nekoliko godina nakon završetka rata.
Ponovilo se ponovo prije nekoliko godina da je neko uklonio dvije biste, a ostavio bistu Daniela Ozme koja i danas stoji.
Za Jevreja Ozmu, koji je bio jugoslavenski umjetnik, ubijen u hrvatskom logoru Jasenovac, vjerovatno je imao ko da se zauzme da njegova bista ne bude ponovo sklonjena ispred Likovne akademije, a za drugo dvoje zaslužnih umjetnika, nema ko da se zauzme i da se i njihove biste vrate na svoja mjesta. Jer nije u skladu sa zvaničnom pričom zvaničnog Sarajeva i svih njegovih medija o nekakvoj srpskoj “agresiji”, da se u javnosti pojavljuju nekakvi Srbi koji su uveličali značaj grada Sarajeva i upisali ga u svjetske hronike i učinili da postane poznato i po nečemu drugom, a ne samo po atentatu na okupatora.
Da sam i ušao u Likovnu akademiju, kao što bi svaki novinar uradio, i potražio objašnjenje zašto su uklonjene biste dobio bih sigurno neki izgovor. Ali, kao što rekoh, ja nisam novinar i ovo nije novinarski članak, nego tekst o tendencijama.
Inače se Akademija likovnih umjetnosti (ALU) nalazi u zgradi Evanđelističke crkve koja je izgrađena 1899. godine u vrijeme austrijske okupacije. Ovu su zgradu, kao i mnoge druge, u vrijeme Republike Jugoslavije nacionalizovali i danas je u ovoj zgradi Likovna akademija. Manir komunista je bio da se umanjuje značaj vjerskih institucija, pa su dodjeljivali crkvene prostorije raznim visokoškolskim ustanovama. Tako su Šumarskom fakultetu dali prostorije Rimokatoličke crkve, i to je vraćeno vlasniku, a Ekonomskom fakultetu je data zgrada Srpske pravoslavne crkve, koja još nije vraćena vlasniku.
Biste koje su uklonjene su:
Vojo Dimitrijević - bio je jedan od osnivača Kolegijum artistikuma, Udruženja likovnih umjetnika BiH, Škole likovnih umjetnosti i član Akademije nauka i umjetnosti BiH. Dakle, veoma značajan lik za samu Akademiju, grad kao i cjelokupnu umjetnost u bivšoj jugoslavenskoj republici BiH, pa i cijelu Jugoslaviju.
Mica Todorović - bila je članica Akademije nauka i umjetnosti BiH. Podatke preuzimam sa "Vikipedije" i tamo naravnone piše u kojem je logoru bila, pa ja pretpostavljam da je bila u nekom logoru kojeg je organizovala hrvatska država.
Oboje umjetnika su rođeni i umrli u Sarajevu.
Umjesto zaključka prilažem nekoliko slika, jer je ovo članak o tendencijama.
"Ko neće brata za brata, imaće stranca za gospodara" kaže stara srpska izreka.