Danas Sveti arhiđakon Stefan

09.01.2025. 09:11
0
IZVOR: srna.rs

Pravoslavni vjernici obilježavaju danas treći dan Božića – Stefandan, posvećen Svetom prvomučeniku i arhiđakonu Stefanu koji je prvi postradao za Hristovu vjeru polovinom Prvog vijeka nove ere.

Apostoli su, radi bolje organizacije rada među hrišćanskim zajednicama, imenovali sedmoricu đakona /pomoćnika/ i za najstarijeg među njima /arhiđakona/ odredili su Stefana.

Stefan je bio vrlo revnosan u ispunjavanju svojih dužnosti, kao i u propovijedanju Hristove nauke, zbog čega je od protivnika nove, hrišćanske, vjere bio optužen za jeres i izveden pred jevrejske prvosveštenike na sud.

Tokom suđenja mladi arhiđakon Stefan branio je dogmu da je Isus Hristos sin Božiji i Mesija, zbog čega je optužen na smrt kamenovanjem.

Pred sam čas smrti Stefan je kleknuo, zamolivši Boga da onima koji su ga kamenovali to ne uzme za grijeh.

Svetog arhiđakona i prvomučenika Stefana Republika Srpska i brojne srpske porodice praznuju kao krsnu slavu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sutra Sveti Andrej Prvozvani Sutra Sveti Andrej Prvozvani
Pogledajte najstariju srpsku crkvu u Srbiji, u njoj se krstio Stefan Nemanja Pogledajte najstariju srpsku crkvu u Srbiji, u njoj se krstio Stefan Nemanja
Počeo Božićni post Počeo Božićni post
Najčitanije
  • Jugoslavija je 1972. zbog velikih boginja vakcinisala 18 miliona ljudi u nekoliko sedmica
    11h 21m
    6
  • Po čemu je Romanija dobila ime (VIDEO)
    6h 56m
    33
  • Milutin Milanković, srpski naučnik koji je zadužio svijet
    19h 34m
    2
  • Pozovimo 17046 za Vesnu Subašić!
    10h 19m
    0
  • Godišnjica smrti Harisa Brkića: I dalje se ne zna ko je ubio legendarnog košarkaša Partizana
    19h 35m
    1