Danas Sveti sveštenomučenik Platon

05.05.2025. 12:54
0
IZVOR: srna.rs

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ proslavlja danas Svetog sveštenomučenika Platona koji je kao episkop banjalučki tokom Drugog svjetskog rata postradao mučeničkom smrću od ustaša.

Ustaše su uhapsile vladiku Platona i odveli ga 5. maja 1941, zajedno sa protojerejem Dušanom Subotićem, arhijerejskim namjesnikom iz Bosanske Gradiške, izvan Banjaluke gdje su ih ubili i bacili u rijeku Vrbanju.

Iznakaženo tijelo vladike pronađeno je u selu Kumsale 23. maja 1941. godine.

Episkop Platon /svjetovno ime Milivoje/ je rođen 29. septembra 1874. godine u Beogradu od oca Ilije i majke Jelke Sokolović.

On je gimnaziju učio u Vranju i Nišu, a zatim školovanje nastavio u Beogradskoj bogosloviji, gdje se zamonašio dok je pohađao treći razred. Po završetku Bogoslovije rukopoložen je za đakona i prezvitera.

Godine 1896. on odlazi u Srpsko podvorje u Moskvi gde je nastavio bogoslovsko usavršavanje na Duhovnoj akademiji koju je završio 1901. sa stepenom kandidata bogoslovlja.

Po povratku iz Rusije, postavljen je za starješinu manastira Rajinovca. Kao profesor je službovao u Aleksincu i Jagodini i za to vrijeme je odlikovan dostojanstvom sinđela, protosinđela i arhimandrita.

U toku Prvog balkanskog rata 1912. arhimandrit Platon bio je brigadni sveštenik, a u Prvom svjetskom ratu vojni sveštenik. Kratko vrijeme bio je administrator Ohridske eparhije.

Okupaciju je arhimandrit Platon proveo u Srbiji. Bio je i starešina manastira Krušedola /1934-1936/.

Za vikarnog episkopa moravičkog Platon je izabran 1936. godine. Hirotonisao ga je patrijarh srpski Varnava 4. oktobra u Sremskim Karlovcima, uz sasluženje mitropolita zagrebačkog Dositeja i Anastasija iz Ruske pravoslavne zagranične crkve, kao i episkopa bačkog Irineja, bostonskog Makarija i sremskog Save.

Za episkopa ohridsko-bitoljskog Platno je izabran 22. juna 1938. Poslije godinu
dana premešten je u Banjaluku, gdje je dočekao početak Drugog svjetskog rata.

Kada mu je saopšteno da kao rođeni Srbin iz Srbije mora da napusti Nezavisnu Državu Hrvatsku, vladika Platon je odgovorio: "Ja sam kanonski i zakonito od nadležnih vlasti postavljen za episkopa banjalučkog i kao takav obavezao sam se pred Bogom, Crkvom i narodom da ću voditi brigu o svojoj duhovnoj pastvi trajno i postojano, bez obzira na ma kakve prilike i događaje, vezujući nerazdvojno život i sudbinu svoju sa životom i sudbinom svog duhovnog stada i ostajući u sredini njegovoj na duhovnoj straži za sve vreme dok me Gospod u životu podrži, ostajući uz svoje stado kao dobar pastir koji dušu svoju polaže za svoje ovce".

Ustaše su uhapsile vladiku Platona i odveli ga 5. maja 1941. godine, zajedno sa protom Dušanom Subotićem, arhijerejskim namesnikom iz Bosanske Gradiške, izvan Banjaluke gdje su ih ubili i bacili u rijeku Vrbanju.

Sveštenomučenika Platona banjalučkog ubio je ustaša Asim Ćelić. Vladičino unakaženo telo je pronađeno u selu Kumsalima 23. maja 1941. godine. Sahranjen je na vojničkom groblju u Banjaluci, a 1973. godine prenijet je u banjalučku Sabornu crkvu.

Sveti arhijerejski Sabor SPC 1998. godine ga je proglasio za sveštenomučenika i tada je unijet u Imenoslov svetih SPC.

Komentari 0
Najčitanije
  • Istočno Sarajevo: Šest decenija braka Đorđe i Stoje Savić - neophodna esencija za zdravo srce i porodicu je ljubav
    21h 14m
    3
  • Ubistvo u Banjaluci
    4h 51m
    0
  • Pogledajte nakon koliko dana je pukao najkraći brak u Srpskoj
    3h 2m
    2
  • Po Danilu Prvom Petroviću svi Crnogorci su - Srbi
    8h 59m
    1
  • Održana ulična trka u Istočnoj Ilidži (FOTO)
    5h 45m
    0