Povodom „Dana odbrane Ilidže" i obilježavanja sjećanja na prvi napad na Ilidžu danas su u Spomen-crkvi Svetog velikomučenika Dimitrija na Veljinama prislužene svijeće poginulim i umrlim borcima Ilidžanske brigade.
Zbog vaskršnjih praznika nije služen parastos, a na ovaj način odata je počast svim borcima Ilidže, poginulim i ranjenim u napadima takozvane Armije BiH na Ilidžu 22. aprila 1992. godine.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović naveo je da se opštinska uprava zajedno sa Opštinskom boračkom organizacijom "Ilidžanski borac" ovaj datum tradicionalno obilježavamo svake godine, sjećajući se svih poginulih boraca Vojske Republike Srpske.
On je podsjetio da je na današnji dan 1992. godine poginulo 12 boraca, dok je osam oteto iz transportera na aerodromskoj pisti, te da su spomen-kapeli upisana imena 2793 borca Sarajevsko-romanijske regije koji su dali svoje živote za stvaranje Republike Srpske.
- Oni su prave, iskrene patriote koje su u tom periodu pokazale svoju hrabrost i dali živote za stvaranje Republike Srpske. Međutim, danas ne bi bili ponosni Republikom Srpskom ovakvom kakva je - rekao je on.
Prema njegovim riječima, opština Istočna Ilidža zajedno sa "Ilidžanskim borcem" njeguje kulturu sjećanje na sve stradale pripadnike Vojske Republike Srpske.
- Šaljemo poruke mira i praštanja i poruke koje treba da utiču na to da u BiH i Republici Srpskoj niko ne smije da ugrozi mir i stabilnost, jer stradanje ovih ljudi ne smije biti uzaludno. Nikada više ne smijemo generacije dovesti u neke nove egzoduse i stradanja. Mi danas imamo ono što nismo imali te 1992, a to je Republika Srpska - rekao je on.
Foto: Predrag Krstović/Centar za kulturu i informisanje
Goran Šehovac, zamjenik predsjednika Predsjedništva Boračke organizacije "Ilidžanski borac" Goran Šehovac podsjetio je da je na današnji dan 1992. godine izvršen mučki, najžešći napad na srpski narod na Ilidži.
On je podsjetio da je najžešći napada bio na centralni dio Ilidže koju su junački odbranili mještani, a ne dobrovoljci, kao što federalni mediji pokušavaju da prikažu.
Prema njegovim riječima, prvi i drugi napad na Ilidžu, 22. april i 14. maj, su datumi koji su značajni za stvaranje Srpskog Sarajeva, očuvanje Sarajevsko-romanijske regije i stvaranje Republike Srpske.
Šehovac je najavio da će biti objavljena monografija o Ilidžanskoj brigadi.
Prvi napad takozvane Armije BiH desio se 22. aprila 1992. godine, kada je poginulo 12 srpskih boraca, a za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata poginulo je 1.064 boraca Vojske Republike Srpske, zajedno sa pripadnicima MUP-a Republike Srpske.
Od poginulih 1.064 borca, njih 560 bili su pripadnici „Ilidžanske brigade" koja je branila svoju teritoriju od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
„Ilidžanska brigada" bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Srpsko stanovništvo sa Ilidže je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je odbranjeno područje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civila čuva i njeguje Boračka organizacija „Ilidžanski borac".