Postojeći Zakon o lokalnoj samoupravi Republike Srpske prema kojem u opštinskim i gradskim upravama mogu da budu maksimalno tri zaposlena na hiljadu stanovnika, koji je trebalo da stupi na snagu 30. juna i izazove otpuštanja u više od 90 odsto lokalnih zajednica, biće promijenjen, tako da niko od zaposlenih neće završiti na ulici.
Prema predloženim izmjenama tog zakona, koje su na dnevnom redu 17. redovne sjednice Narodne skupštine RS, zakazane za 22. jun, rok do kojeg su načelnici i gradonačelnici dužni da broj zaposlenih u lokalnim organima uprave usklade sa spornim odredbama biće pomjeren do 31. decembra. Ipak, iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS indirektno su potvrdili da opštinski i gradski službenici ni poslije Nove godine neće morati da strahuju od otpuštanja, jer se u obrazloženju zakona navodi da se “po hitnom postupku pristupilo predloženim izmjenama, a da će se u toku 2021. godine ići u sveobuhvatne izmjene ovog zakona”.
- Savez opština i gradova Republike Srpske (SOiGRS) na osnovu detaljne analize stanja izradio je dokument “Analiza kriterijuma za određivanje broja zaposlenih u gradskoj, odnosno opštinskoj upravi. Na osnovu podataka jedinica lokalne samouprave zaključeno je da u 92 odsto jedinica lokalne samouprave nije usklađen broj zaposlenih, te je SOiGR predložio produženje roka za usklađivanje broja zaposlenih - navedeno je u obrazloženju predloženih izmjena zakona.
U obrazloženju se precizira da jedinice lokalne samouprave nisu u mogućnosti ovu obavezu da izvrše u propisanom roku, imajući u vidu tešku situaciju u cijeloj RS uzrokovanu virusom korona.
- Izmjenama zakona u pogledu roka za usklađivanje broja zaposlenih pristupilo se po hitnom postupku da bi se preduprijedile posljedice koje bi bile izazvane otpuštanjem velikog broja zaposlenih te nemogućnost obezbjeđenja finansijskih sredstava za otpremnine - ocijenili su iz resornog ministarstva.
Poslanik Socijalističke partije i šef Odbora za lokalnu samoupravu u Narodnoj skupštine RS Srđan Todorović kaže da su socijalisti protiv otpuštanja radnika, ali i za što efikasniji rad organa lokalne samouprave.
- Ne treba radnici da završavaju na ulici zato što su neke stranke ili funkcioneri zbog svojih interesa nagomilali više zaposlenih nego što treba. Za sve zaposlene treba naći posla i rad organa lokalne samouprave učiniti što efikasnijim - kaže Todorović za naš list.
Predsjednik Sindikat lokalne samouprave, uprave i javnih službi Branko Zelenović kaže da su predložene izmjene zakona rezultat dogovora sindikalnih predstavnika, SOiGRS i Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS.
- Postignuta je saglasnost da ne bude otpuštanja, ali mi se borimo i protiv prekomjernog zapošljavanja u organima lokalne samouprave. Dogovoreno je i da do kraja ove godine budu predložene šire izmjene zakona, kojima će na drugi način biti regulisano pitanje broja zaposlenih - kaže Zelenović za “Glas Srpske”.
Male opštine
Zakon o lokalnoj samoupravi kaže da maksimalan broj zaposlenih u gradskoj, odnosno opštinskoj upravi, ne može biti veći od tri zaposlena na 1.000 stanovnika u toj lokalnoj zajednici. Izuzetno od ovog zakona su lokalne zajednice sa manje od 5.000 stanovnika u kojima je broj zaposlenih propisan na sljedeći način:
1) do 1.000 stanovnika je sedam zaposlenih,
2) od 1.001 do 2.000 stanovnika je deset zaposlenih,
3) od 2.001 do 3.000 stanovnika je 13 zaposlenih,
4) od 3.001 do 4.000 stanovnika je 15 zaposlenih i
5) od 4.001 do 5.000 stanovnika je 17 zaposlenih.