Bez srpskog jezika nema ni srpskog naroda, poručila je profesor srpskog jezika i književnosti Dragana Mandrapa.
Tome su, istakla je, srpski narod učili Stefan Nemanja i Sveti Sava, kao i Dositej Obradović i Vuk Stefanović Karadžić.
- Kada su Srbi stradali kao narod, stradao je i jezik, koji je oduziman, preimenovan i prekrajan - rekla je Srni Mandrapa, profesor u Srednjoj školi "28. juni" u Istočnom Novom Sarajevu.
Ona je navela da je Međunarodni dan maternjeg jezika, koji se obilježava u ponedjeljak, 21. februara, prilika da se govori o važnosti očuvanja i njegovanja srpskog jezika, koji je rođenjem utkan u srpsko biće.
- Naš maternji jezik je srpski. To je najvažniji identitet srpskog naroda. To je onaj jezik čiju smo divnu melodiju čuli još u kolijevci dok su nam majke šaputale slatke riječi ili čitale stihove naših najljepših pjesama - istakla je Mandrapa.
Ona je, međutim, ukazala na to da srpski jezik kao sredstvo formiranja i očuvanja identiteta srpskog naroda postaje skrajnut, naročito kod mladih, koji se identifikuju sa nekim drugim kulturnim vrijednostima koje im se nameću.
Mandrapa smatra da se u današnje vrijeme teško oduprijeti svim pritiscima koje nameće globalizacija, pa ni jezik nije izvan tog procesa, ali je zato potreban sistemski rad da bi se u tome uspjelo.
- Samo sistemski rad na jačanju svijesti o značaju upotrebe ćirilice, što sigurno nije lak proces, može ovo pismo vratiti na mjesto koje mu istorijski i kulturološki pripada - ukazala je Mandrapa.
Ona je istakla da je ćirilica najsavršenije pismo na svijetu i dio srpskog identiteta, ali da je latinica dominantna u javnoj upotrebi, a srpska leksika ustupa pred gotovo nekontrolisanim prodorom leksike iz engleskog jezika.
Mandrapa je navela da se kod čuvanja i njegovanja jezika u savremenom društvu i opštoj globalizaciji mora znati da uporedo sa govorom mora da se njeguje i jezik kao sistem znakova koji je uokviren jezičkom i pravopisnom normom, te pravilima prema kojima treba govoriti i pisati.
- Najbolji način jačanja svijesti o značaju i očuvanju svega toga je upravo rad na standardizaciji i primjeni tog standarda u svim sferama upotrebe jezika i govora - zaključila je Mandrapa