Filipović: Porodice ubijenih traže pravdu za srpske žrtve Gornjeg Podrinja

24.07.2025. 12:06
0
IZVOR: srna.rs

Porodice ubijenih na području gornjeg Podrinja traže pravdu za zločine nad njihovim najbližima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu i očekuju da odgovorni budu kažnjeni s obzirom na to da je ubijen veliki broj civila, među kojima je bilo i djece.

Predsjednik u Opštinskoj organizaciji porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Foča Janko Filipović rekao je Srni da se pred Sudom BiH u jednom predmetu trenutno vodi postupak za zločine počinjene nad Srbima u Bursićima, Hadrovićima i Klisurama 8. avgusta 1992. godine, u Jošanici gdje je ubijeno 56 ljudi, te na području Čajniča u kojem je ubijeno 11 civila srpske nacionalnosti.

On je naveo da je u Bursićima, Hadrovićima i Klisurama ubijeno osam Srba, a najstarija žrtva je bila žena od 90 godina.

U Jošanici je ubijeno 56 žena, djece i staraca, od čega je najstariji bio muškarac od 88 godina, te troje djece starosti dvije, sedam i 10 godina - podsjetio je Filipović.

On je dodao da je u selima Šapići, Trpinje, Trojan i Ponikve na području Čajniča ubijeno 11 civila srpske nacionalnosti, a najmlađe je bilo dijete od 14 godina.

Prema njegovim riječima, sva ova sela nalazila su se duboko u teritoriji pod kontrolom Vojske Republike Srpske, a napadi takozvane Armije BiH bili su isključivo na civilne ciljeve, bez zauzimanja teritorije.

Filipović je istakao da se porodice ubijenih nadaju pravičnom suđenju i nadaju se da će Sud BiH biti profesionalan, ali smatra da će sudski proces trajati dugo zato što je Tužilaštvo u optužnici navelo da ima više od 400 svjedoka, te 1.200 materijalnih dokaza.

Podsjetio je da se iz Atlasa zločina nad Srbima, koji je izdao Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, najbolje može vidjeti namjera napadača.

U Atlasu je, kako je pojasnio, navedeno da su ubijali civile kako vatrenim, tako i hladnim oružjem, da su tijela ubijenih palili, a zarobljene odvodili u Goražde, te da je srpska imovina pljačkana i paljena.

Pred Sudom BiH za zločine nad Srbima na području Foče, Višegrada i Čajniča vodi se postupak protiv Ferida Buljubašića, Ahmeta Sejdića, Radiša Soba, Ševka Glušca, Zakira Jamaka, Bahrudina Muhića, Adema Fehrića, Mustafe Polja, Envera Kusture, Muhameda Liska, Sakiba Čakara, Izeta Sejdića i Munira Nala, koji su optuženi za ove zločine kao nekadašnji komandanti i pripadnici takozvane Armije BiH.

Optužnica protiv njih obuhvata zločine na području Foče, Višegrada i Čajniča počinjene od augusta 1992. do februara 1993. godine, a jedna od tačaka tereti Sejdića da je u svojstvu komandanta snaga Teritorijalne odbrane Višegrad naredio i učestvovao u napadu na sela Klisure, Bursići i Hadrovići u opštini Višegrad, u kojem je ubijeno osam srpskih civila, dok su neki ranjeni, a neki uhapšeni.

Komentari 0
Povezane vijesti
Otvoren Centar za dojku pri Univerzitetskoj bolnici u Foči Otvoren Centar za dojku pri Univerzitetskoj bolnici u Foči
Foča: Za opremanje Centra za dojku prikupljeno više od 60.000 KM Foča: Za opremanje Centra za dojku prikupljeno više od 60.000 KM
Foča: Radnik "Pošta Srpske" ranjen iz vazdušne puške pri pretovaru pošiljke Foča: Radnik "Pošta Srpske" ranjen iz vazdušne puške pri pretovaru pošiljke
Najčitanije
  • Pokolj na Vozući i zahvalnost Alije Izetbegovića mudžahedinima
    17h 2m
    16
  • Šućur: Ključni faktori za svaki uspjeh su trud, dobra organizacija i jasni prioriteti
    12h 40m
    0
  • Preminuo Mladen Žižović
    6h 22m
    0
  • Petar Drugi Karađorđević: Posljednji srpski i jugoslovenski kralj
    17h 11m
    1
  • Kojić ugostio svjetsku vicešampionku Zoranu Mijović
    14h 32m
    0