Filmom "Probudi me" otvoren "Prvi kadar" u Istočnom Sarajevu

27.11.2023. 20:44
0
IZVOR: srna.rs

Projekcijom filma "Probudi me" reditelja Marka Šantića iz Slovenije, u Istočnom Sarajevu večeras je zvanično otvoren 17. Međunarodni filmski festival "Prvi kadar".

Umjetnički direktor Festivala Aleksandra Mitrić Štifanić izjavila je novinarima da je program festivala, nakon Zvornika, jutros počeo u Istočnom Sarajevu radionicom animiranog filma za osnovnoškolce.

- Imali smo priliku da vidimo promociju `Tin Interdok` - filmske radionice iz regiona kojoj je `Prvi kadar` bio partner ove godine u Čačku, gdje su nastala četiri kratka dokumentarna filma. Polaznici radionice su naši gosti i oni su srednjoškolcima prezentovali svoje filmove - rekla je Štifanićeva.

Ona je navela da su i ovaj put pripremili bogat takmičarski i prateći program Festivala, sa više od 60 filmova u sedam takmičarskih selekcija, ističući da je ove godine novitet takmičarska selekcija igranih filmova iz regiona "Traganje".

Reditelj filma "Probudi me" Marko Šantić rekao je da je pisanje scenarija za film počelo 2015. godine, a riječ je o temi kolektivnog zaborava i traženja pravog smjera u današnjim komplikovanim vremenima.

Šantić je dodao da prvi put učestvuje na ovom festivalu o kojem je dosta toga čuo.

- Jako je bitno i da se mladi filmski edukuju, da se oprobaju u filmu i na neki način, kritički razmišljaju, jer su oni buduća publika - rekao je Šantić.

Predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Branko Koroman rekao je da ovaj festival koji traje 17 godina zaslužuje posebnu pažnju i izrazio nadu da će svake godine biti sve bolji.

- Ništa nema bolje nego kada imate bogatu, kvalitetnu istoriju i kada to spojimo sa umjetnošću koju ljudi sa ovog područja godinama baštine. Imajući u vidu broj filmova koji će biti prikazani kako u takmičarskom, tako i revijalnom dijelu Festivala, nadam se jednom lijepom kulturnom dešavanju u Istočnom Sarajevu - rekao je Koroman.

Filmski festival održavao se u Zvorniku od petka, 24. novembra, do juče, a danas je nastavljen u Istočnom Sarajevu i trajaće do srijede, 29. novembra.

Festival podržavaju Audio-vizuelni centar Republike Srpske, gradovi Istočno Sarajevo i Zvornik, te opštine Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo.

Medijski sponzori su Novinska agencija Republike Srpske - SRNA i Radio-televizija Republike Srpske.

Komentari 0
Povezane vijesti
Humanitarna svirka za Milku, Dragana i Darka u Istočnom Novom Sarajevu Humanitarna svirka za Milku, Dragana i Darka u Istočnom Novom Sarajevu
Opština Istočna Ilidža dodijelila 62 studentske stipendije (FOTO) Opština Istočna Ilidža dodijelila 62 studentske stipendije (FOTO)
Teniski klub "Meridian" najbolji u BiH! Teniski klub "Meridian" najbolji u BiH!
Najčitanije
  • Gavrilo Princip – Pucanj za slobodu
    3h 8m
    35
  • „Kasperijada“ danas u Palama
    8h 58m
    0
  • Generacija iz Ilijaša proslavila maturu koju nikada nije imala
    9h 58m
    0
  • Zgrade Parlamenta i Savjeta ministara BiH sagrađene na srpskom groblju
    9h 32m
    8
  • Služen parastos poginulim borcima iz Kasindola (FOTO)
    10h 56m
    0