Saniranje posljedica pandemije virusa korona obilježiće i početak nove godine, a ekonomisti i privrednici uzdaju se da će početkom vakcinacije zdravstvena kriza biti stavljena pod kontrolu, čime bi i privreda dobila šansu za oporavak i dalji razvoj.
Godina koju ispraćamo u velikoj mjeri uticala je na poslovne aktivnosti i nanijela veliku štetu domaćoj privredi. Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević rekao je za “Glas Srpske” da skoro da ne postoji preduzeće u Srpskoj koje nije pretrpjelo ili još trpi štete.
- Podaci o privrednim kretanjima u posljednjih nekoliko mjeseci ohrabruju, jer bilježimo blage pomake u odnosu na isti period 2019. godine. Nažalost, to neće biti dovoljno da godinu završimo sa pozitivnim pokazateljima i da saniramo štete nastale prvenstveno u prvim mjesecima pandemije - rekao je Blagojević.
Dodao je, da se uz kvalitetne i konkretne mjere na unapređenju uslova poslovanja i realizaciji zahtjeva koje je Privredna komora dostavila za Program ekonomskih reformi, može očekivati da ćemo brže izaći iz problema u kojima se nalazimo.
- Pandemija nas je naučila da je vrlo nezahvalno iznositi bilo kakve prognoze. Veoma je važno da, između ostalog, obezbijedimo sredstva za značajna ulaganja u nove tehnologije i jačanje konkurentnosti, jer na taj način ćemo mnogo lakše sanirati štete u privredi - rekao je Blagojević.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SNjOT” Saša Grabovac rekao je za “Glas Srpske” da je korona izazvala do sada nezamislive posljedice po ekonomiju.
- Nažalost sigurno i u prvoj polovini naredne godine možemo očekivati veoma tešku situaciju, kako u svjetskoj ekonomiji, tako i kod nas. Nadamo se da će sa početkom vakcinacije zdravstvena kriza biti stavljena pod kontrolu što bi onda omogućilo da se i ekonomija vrati u normalu da bi mogla da dostiže nivo razvoja koji smo imali u 2019. godine - rekao je Grabovac.
Da je godina koju ispraćamo bila teška i zbunjujuća stav je i predsjednika Unije udruženja poslodavaca RS Saše Trivića koji je rekao da su poslodavci u Srpskoj ipak prošli bolje nego što su očekivali.
- Imamo pad od pet do sedam odsto na godišnjem nivou, što znači da je najveći broj poslodavaca preživio, a iduća godina biće izazovna u smislu obezbjeđivanja tržišta, sredstava i radne snage, vjerovatno ne mnogo lakša od ove, ali izvjesnija - poručio je Trivić.
Nove tehnologije
Vladimir Blagojević je rekao da je prijedlog Privredne komore da se u narednom trogodišnjem periodu u budžetu za ulaganje u nove tehnologije godišnje izdvoji 100 miliona KM, kao grant privredi, što bi predstavljalo 30 do 40 odsto učešća u projektu, dok bi ostatak obezbjeđivali korisnici iz vlastitih sredstava.
- Na taj način generisala bi se nova ulaganja privrednih društava, što bi na kraju iznosilo oko milijardu maraka i tako u značajnoj mjeri poboljšali konkurentnost - rekao je Blagojević.