Predstavnici Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, dana 11. 10. 2019. godine, posjetili su opštinu Istočna Ilidža gdje su sa načelnikom opštine Marinkom Božovićem razgovarali o izgradnji arheološkog parka i zaštiti kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, prije svega stećaka koji se nalaze na teritorije opštine Istočna Ilidža, a koji bi bili smješteni na Pavlovcu.
U delegaciji Republičkog zavoda su bili prof. Arheologije Ljubica Srnić, arhitekta Aleksandra Balaban, Vanja Šotra Dursun, a pored načelika opštine Istočna Ilidža i načelnika odjeljenja za Urbanizam Nenada Berjana bio je prisutan i predstavnik opštine Istočno Novo Sarajevo, Igor Đokanović, načelnik odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti.
Ranije je dogovoreno da se krajem 2019. godine u saradnji dvije Opštine krene u realizaciju ovog projekta i ovo je prvi korak kako bi sve potrebne procedure bile pokrenute na vrijeme i kako bi se stekli uslovi za zaštitu stećaka sa prostora opštine Istočna Ilidža.
– Jako sam zadovoljna što sam posjetila opštinu Istočna Ilidža i moram reći da su sjajni domaćini, a ne samo to nego i osobe koje imaju smisla za uređenje i za zaštitu kulturnog nasljeđa. Ljetos smo imali jedan sastanak u Ministarstvu, gdje se razgovaralo o pravljenju arheološkog parka i dogovorili smo se da upriličimo jedan sastanak u Istočnoj Ilidži, gdje sam danas sa koleginicima Aleksandrom Balaban i Vanjom Šotra Dursun – rekla je Ljubica Srnić prof. arheologije iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno istorijskog i prirodnog nasljeđa
-Smatram da je ovo najbolji način da se ljudi koji su odgovorni za stanje u lokalnoj zajednici obrate Zavodu, i onda zajedno sa željom i idejom da se nešto napravi sa našim znanjem, da dođemo do najboljih riješenja. U pitanju si dvije nekropole mramorova, Pavlovac koji je izmješten 80-ih godina, nalazi se u sekundarnom položaju odnosno na nekoj drugoj lokaciji. I nekropola u Krupcu koja se isto nalazi u položaju na koji je izmještena. Razgovarali smo o tome koji je najbolji način da te dvije nekropole, odnosno ono sto je od njih ostalo, postavimo na odgovarajuće mjesto da svi oni koji dođu, ne samo turisti nego i lokalno stanovništvo, da vide šta je njihovo nasljeđe i na koji način je možemo očuvati. To je kulturno nasljeđe koji ne pripada samo nama nego i cjelom čovječanstvu – ističe Srnićeva.
Ona je dodala da je ovo značajno i zbog toga što su stećci upisani na svjetsku listu kulturne baštine, prema tome dobili su jednu novu vrijednost i dimenziju koju zaslužuju, te da BiH na cijeloj teritoriji ima preko 70 000 spomenika što je veliki i vrijedan broj.