Povodom „Dana odbrane Ilidže" i obilježavanja sjećanja na drugi napad na Ilidžu danas je položeno cvijeće na spomenik Oklopnog bataljona na Dobrinji 4, i na taj način odata počast svim borcima Ilidže, poginulim i ranjenim u napadima takozvane Armije BiH na Ilidžu 22. aprila i 14. maja 1992. godine.
Obilježavanje manifestacije biće nastavljena polaganjem cvijeća na spomen-obilježju kod nekadašnje stanice policije na Kuli.
Polaganju cvijeća na spomen-obilježja prethodio je parastos u Hramu Svetog Save u Blažuju.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović iskazao je zahvalnost svim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata, naglasivši da Republika Srpska nikad ne smije da ih zaboravi.
- Prvi i drugi napad na Ilidžu, 22. april i 14. maj, su datumi koji su značajni za stvaranje Srpskog Sarajeva, očuvanje Sarajevsko-romanijske regije i stvaranje Republike Srpske. Ova dva datuma tradicionalno obilježavamo svake godine, sjećajući se svih poginulih boraca Vojske Republike Srpske – rekao je Božović.
Prema njegovim riječima, u Odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo je oko 23.000 boraca, od čega je oko 1.064 poginulo u napadima muslimanske vojske na Ilidžu, a njih 560 bili su pripadnici Ilidžanske brigade koja je branila svoju teritoriju od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
- To je 5% od ukupnog broja poginulih boraca u Republici Srpskoj i jasan je pokazatelj koliku su žrtvu podnijeli borci, civili i svi stanovnici Ilidže i Srpskog Sarajeva za stvaranje Republike Srpske - dodao je on.
Božović je napomenuti da je cijela teritorija Ilidže, današnje Istočne Ilidže, vojnični odbranjena, a nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma pripala FBiH.
- Svi zajedno treba da gradimo Istočnu Ilidžu i Republiku Srpsku, koja treba da bude bolje mjesto za život – rekao je Božović.
Foto: katera.news/Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Predsjednik Skupštine Boračke organizacije „Ilidžanski borac" Goran Šehovac istakao je da su Ilidžanci ti koji su odbranili svoju opštinu, te da su parastosu u Hramu Svetog Save u Blažuju prisustvovali borci Ilidžanske, Ilijaške, Rajlovačke, Vogošćanske brigade, ali i pripadnici iz interventnih jedinica i gardisti, kao i brojni građani Istočnog Sarajeva.
Za sve Ilidžance, dodaje on, hram u Blažuju je sveto mjesto oko kojeg će vjerni narod sabirati i prisjećati boraca Vojske Republike Srpske koji su dali živote za odbranu Srpske.
On je podsjetio da će ove godine u Istočnoj Ilidži biti postavljen Centralni spomenik poginulim borcima sarajevskog ratišta - borcima iz opština Ilijaš, Hadžići, Vogošća, Rajlovca, Reljeva, Ilidže, Nedžarića, Kasindolske, Vojkovića, Grlice i Krupca.
- U planu je i postavljanje statue doktoru Miodragu Laziću, čuvenom srpskom hirurgu i heroju, koji je tokom ratova devedesetih godina prošlog vijeka spasavao živote u Republici Srpskoj Krajini i Republici Srpskoj – rekao je on, dodajući da će statua biti postavljena na šetalištu u Istočnoj Ilidži, koje i nosi njegovo ime.
Svetozar Guzina, nekadašnji komandant Prvog bataljona Ilidžanske brigade rekao je da su ilidžanski borci branili svoje kuće, svoja ognjišta i svoje živote.
- Sve četiri godine Odbrambeno-otadžbinskog rata "Ilidžanska brigada" ni jednog trenutka nije popustila niti ustupila pedalj svoje zemlje. Srbi su vodili odbrambeni rat i sačuvali svoja ognjišta, sa kojih su morali otići nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma – rekao je on.
Sin poginulog borca Vojske Republike Srpske Predrag Šarović, koji je imao četiri mjeseca kad mu je otac poginuo, rekao je da se prošlost ne smije zaboraviti, te da djeca poginulih boraca treba da obilježavaju ove datume, okupljaju se i zajedno grade bolju i kvalitetniju budućnost u Srpskoj.
Napadi muslimanske vojske na Ilidžu desili su se 22. aprila i 14. maja 1992. godine.
Prvi napad takozvane ABiH dogodio se 22. aprila 1992. godine, kada je poginulo 12 srpskih boraca, a za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata poginulo je 1.064 boraca Vojske Republike Srpske.
Od poginulih 1.064 borca, njih 560 bili su pripadnici „Ilidžanske brigade" koja je branila svoju teritoriju od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
„Ilidžanska brigada" bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Srpsko stanovništvo sa Ilidže je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je odbranjeno područje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civila čuva i njeguje Boračka organizacija „Ilidžanski borac".