Koliko slučajeva leptospiroze je registrovano u Srpskoj

26.05.2025. 17:09
2
IZVOR: srna.rs

U Republici Srpskoj od početka godine registrovano je šest slučajeva leptospiroze sa područja Banjaluke, Doboja i Foče, dok sa prostora Istočnog Sarajeva nije bilo prijavljenih oboljevanja, izjavila je danas epidemiolog Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Nina Rodić Vukmir.

 

Vukmirova je rekla da je u Srpskoj u 2024. godini zabilježeno 15 slučajeva leptosiproze tokom cijele godine, takođe bez epidemijskog javljanja, što je, kako je rekla, uobičajen trend ove bolesti na našem prostoru i ne odskače od prosjeka za cijelu godinu, ali i od specifičnog doba kada se najčešće javlja, a to su proljeće i jesen.

Ona je dodala da, uzimajući u obzir sve podatke, nije ništa neobično što ima registrovanih slučajeva svake godine, ističući da epidemijskog javljanja nije bilo.

Vukmirova je rekla da je leptospiroza zoonoza koja se prenosi isključivo sa životinja na ljude, a često se zove profesionalno oboljenje, jer najčešće obolijevaju veterinari, mesari, ribolovci, lovci, ali i urbana popluacija koja dolazi u kontakt sa životinjama na raznim kupalištima, rekreativnim zonama, igralištima...

Ona je navela da, poslije kontakta sa patogenom, osoba koja se zarazi, nakon 10 dana razvija simptome poput crvenila očiju, povišene temperature, groznice, slabosti, bolova u mišićima.

Prema riječima Vukmirove, to je prva faza koja traje do desetak dana, dodavši da nakon toga slijedi pad temperature, a zatim se javlja druga ili imuna faza bolesti praćena različitim simptomima, ponovno se pojavljuju temperatura i raniji simptomi, a mogu se razviti i znakovi meningitisa.

- Težak oblik bolesti je takozvani Vajlov sindrom koji je ogleda javljanjem žutice, krvarenjima, anemijom, poremećajem svijesti, oštećenjem jetre i bubrega… - izjavila je Vukmirova novinarima u Banjaluci.

Ona je istakla da se ova bakterija prenosi indirektnim i direktnim putem putem urina ili tkiva zaražene životinje ili njihovih izlučevina i da s tim u vezi i simptomi koji se javljaju mogu bili lakši ili teži, zavisno od količine unesene bakterije, ali i osjetljivosti organizma.

Vukmirova je navela da se bolest liječi antibioticima, a da su mjere prevencije koje treba provoditi sistematska deratizacija svih prostora u proljeće i jesen.

Ona je naglasila da je važno sprovoditi i pojedinačne mjere kao što su izbjegavanje kupanja u stajaćim vodama, pogotovo gdje se stoka napaja, a posebno izbjegavati kupanje u tim vodama ukoliko na tijelu postoje neke otvorene ranice ili ogrebotine, voditi računa o ličnoj i higijeni prostora, a ukoliko se primijete glodari, te lokacije treba izbjegavati.

- Jedna od važnih mjera je i redovna vakcinacija životinja, dok vakcina protiv leptospiroze za ljude ne postoji - zaključila je Vukmirova. 

U Sarajevu je proglašena epidemija leptospiroze.

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Lemi 27.05.2025. 13:45
    Pa otkud u RS kad GRANICA POSTOJI?
  • Generic placeholder image
    aferim 27.05.2025. 12:27
    rokanje đamijskih golubova u blazuju, šuga i kuga hara kantonom, nestasica svega na sve strane.i svima dobro.........
Povezane vijesti
Šta je leptospiroza, kako se prenosi i liječi? Šta je leptospiroza, kako se prenosi i liječi?
Potvrđena tri nova slučaja zaraze leptospirozom Potvrđena tri nova slučaja zaraze leptospirozom
Novi slučajevi leptospiroze Novi slučajevi leptospiroze
Najčitanije
  • Teže povrijeđena dva lica u saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Podromanija – Sokolac
    13h 12m
    0
  • Krađa u hipermarketu u Palama
    12h 59m
    3
  • Milutin Milanković - Jedan od najvećih svjetskih umova
    12h 51m
    0
  • Dragoljub Jeličić, dječak heroj Velikog rata
    12h 53m
    1
  • Dunđerski - drugo ime za uspjeh
    12h 56m
    1