Kriza zaobilazi parfimerije

16.07.2024. 12:06
1
IZVOR: glassrpske.com

Uvoz parfema u BiH neprestano raste i za šest mjeseci ove godine njegova vrijednost je premašila 21,35 miliona KM, što je za 4,8 miliona KM više nego u istom periodu lani, a da prodaja cvjeta, ističu i u parfimerijama navodeći da građani uprkos krizi i slaboj kupovnoj moći ne žele da se odreknu ovog luksuza.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, od januara do kraja juna ove godine u zemlju je uvezeno više od 533 tone parfema i toaletnih voda, dok je u istom periodu lani taj broj iznosio oko 393 tone, vrijednosti 16,5 miliona maraka.

- Parfemi su uglavnom stizali iz Francuske, Španije, Poljske, Italije, Srbije i Njemačke - rekli su u UIO.

Statistički brojevi Uprave pokazuju da je uvoz parfema od 2012. do danas uduplan.

Tokom 2020. godine zbog pojave virusa korona došlo je do pada uvoza, ali se tržište oporavilo i nastavljen je rast u idućim godinama.

Primjera radi, 2012. godine uvoz parfema iznosio je 449 tona, a vrijednost je bila 14,4 miliona KM, dok je lani na tržište BiH stiglo 887 tona teških 39,4 miliona maraka.

Podaci pokazuju da ekonomska kriza, koja pogađa brojne sektore, i te kako zaobilazi tržište ove industrije. U kompaniji “Didako šop”, koja je vodeći uvoznik parfema i kozmetičkih proizvoda u BiH, za “Glas” kažu da rast uvoza prati i rast potražnje u maloprodaji.

- Prodaja je iz godine u godinu sve bolja, a tako je i u prvom polugodištu ove godine. U ponudi imamo brojne brendove, od onih jeftinijih do onih koji se cjenovno mogu svrstati u srednju kategoriju. Prestižne brendove poput “šanela” ne distribuiramo - rekla je administrativni radnik u “Didako šopu”  Milka Kostić i dodala da potražnja dodatno raste tokom ljetnih mjeseci.

Ističe da kupci uglavnom preferiraju italijanske brendove, te da na policama parfimerija najviše traže nove mirisne note koje se pojavljuju na tržištu.

- Najtraženiji su oni koji koštaju od 50 do 70 KM, poput marki Tom Tailor”, “Police” i “Replay”. U ponudi imamo i toaletne vode koje koštaju desetak maraka, a kupovna moć svakog pojedinca diktira i izbor parfema - navela je Kostićeva. 

 

U kompaniji “Ovnak”, u sklopu koje su SM poslovnice, kažu da je ove godine došlo do osjetnog pada prodaje, ali da još ne znaju uzrok tome.

- Istražujemo tržište kako bismo utvrdili šta je uzrok. Da li su se kupci opredijelili za neke druge brendove kojih nemamo u ponudi, da li žele neke jeftinije varijante parfema ili neke nove mirisne note i brendove? Očekujemo da će se situacija poboljšati do kraja godine jer je ljetna sezona  u toku, mnogi stranci stižu u zemlju pa se nadamo da će to povećati prodaju skupljih nota - rekao je asistent brend menadžera u kompaniji “Ovnak” Marko Grebenar navodeći da su domaći kupci u prosjeku spremni izdvojiti od 50 do 60 maraka za bočicu parfema.

Piše: Anita Janković Rečević

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Rajko 16.07.2024. 12:18
    CM smanji cijene
Povezane vijesti
Inflacija nikada ne spava Inflacija nikada ne spava
Građani BiH u začaranom krugu siromaštva: Hrana postaje veliki luksuz Građani BiH u začaranom krugu siromaštva: Hrana postaje veliki luksuz
Tržište nekretnina se polako “hladi” Tržište nekretnina se polako “hladi”
Najčitanije
  • Oporavilište Kasindo kao centar društvenih dešavanja
    19h 56m
    0
  • Pogača sa špinatom i sirom
    19h 58m
    0
  • Najava isključenja struje u Istočnoj Ilidži
    16h 10m
    0
  • Lažna "Temu" aplikacija krade podatke o karticama
    19h 1m
    0
  • Potvrđena optužnica protiv Paljanina zbog nasilja u porodici
    18h 55m
    0