Danas se obilježava Svjetski dan osoba s Daun sindromom, a simbolično im svi mogu dati podršku nošenjem rasparenih čarapa.
Datum 21. marta simbolizuje tri reprodukcije 21. hromozoma što je glavno genetsko obilježje osoba sa Daun sindromom. Ovaj sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisustvom jednog hromosoma viška, a nastaje u trenutku začeća.
Sindrom je nazvan prema engleskom ljekaru Džonu Langdonu Daunu koji ga je 1866. godine prvi opisao.
Simbol dana osoba sa Daun sindromom su rasparene čarape jer ih osobe sa ovim sindromom ne mogu upariti, zato danas ljudi širom svijeta oblače upravo takve čarape kako bi im pružili podršku u njihovoj borbi da se što bolje integrišu u društvo.
Down Syndrome International službeno je odredio 21. mart kao Svjetski dan osoba s Daun sindromom, što je UN prihvatio 10. novembra 2011. godine i time iskazao svoju podršku zaštiti prava osoba s tim sindromom u cijelom svijetu, a posebno u zemljama u razvoju.
Sindrom Daun pogađa sve rasne grupe i može se javiti u bilo kojoj porodici, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života.