Lučka česma za sjećanje i opomenu

28.12.2025. 21:14
1
IZVOR: glassrpske.com

Ne računajući određeni broj nadgrobnih obilježja po porodičnim grobljima sjećanja na žrtve Dobojskog logora sa područja sadašnje opštine Rogatica čuva Lučka česma u dvorištu crkve Svetog Jovana Krstitelja u Crkvinama na Borikama.

Ova mjesna zajednica čuva i sjećanje na dio porodice Radovana Cvijetića iz Babljaka koji je neposredno nakon završetka Prvog svjetskog rata izgradio ovu česmu u znak sjećanja na više članova njegove porodice stradalih u paklu Dobojskog logora.

Lučka je obnovljena poslije Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali je zadržala tablu sa imenima ktitora i izvođača radova. Ona istovremeno podsjeća i na sve ostale Rogatičane koji su samo zbog toga što su bili Srbi i nosili srpsko ime, završili u dobojskom kazamatu.

Manifestacijama u Doboju ovih dana vraćena su sjećanja na 110 godina od formiranja i 108 od zatvaranja prvog u Evropi austrougarskog koncentracionog logora, jednog od najtežih primjera organizovanog stradanja srpskog naroda u Prvom svjetskom ratu.

Riječ je o prvom masovnom koncentracionom logoru u Evropi namijenjenom civilima, prvenstveno Srbima iz BiH, uključujući žene, djecu i starce.

U njemu je bilo zatočeno 45.700 mučenika, a više od 12.000 njih nije dočekalo sunce slobode.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Brko 29.12.2025. 06:40
    Dobro pamti ovo, dijete.
Povezane vijesti
Promocija knjige „Slušaj svoje srce“ u srijedu u Rogatici Promocija knjige „Slušaj svoje srce“ u srijedu u Rogatici
U čast Srećka Forcana odigran memorijalni košarkaški turnir u Rogatici U čast Srećka Forcana odigran memorijalni košarkaški turnir u Rogatici
Dahau - Smrt sa stotinu lica Dahau - Smrt sa stotinu lica
Najčitanije
  • Episkop Nikolaj Velimirović na današnji dan proglašen svetim
    20h 26m
    4
  • Uhapšeno lice koje je pucalo iz vatrenog oružja u Ljubogošti
    19h 36m
    3
  • Filmska sudbina naše sugrađanke Valentine Prstojević
    16h 39m
    0
  • Na današnji dan proglašen Zakon o Vojsci Srpske
    21h 9m
    3
  • Dragana Droca iz Novog Goražda izabrana za najboljeg fotomodela na svijetu
    21h 40m
    2