Direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja /PIO/ Republike Srpske Mladen Milić rekao je da bi u januaru naredne godine trebalo da uslijedi najveće usklađivanje rasta penzija u Republici Srpskoj od tri i po odsto, tako da penzije dostignu nivo od 50 odsto prosječne plate.
-Naplata doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje bilježi godišnji rast od šest odsto pri čemu priliv novih penzionera opada i ove godine će iznositi manje od tri hiljade. To je još jako visoka stopa, od 1,4 na postojeći broj penzionera, a preporučljivo je da to bude ispod jedan odsto - naveo je Milić.
On je za Radio Republike Srpske naglasio da je opredjeljenje Vlade da su penzioneri prioritet kada je riječ o isplati iz Budžeta.
Milić je podsjetio da su od 2013. godine, kada je izvršeno prvo redovno godišnje usklađivanje penzije prema novom zakonu, prema parametrima ostvarenim u 2012. godini, do danas penzije uvećane u nominalnom iznosu za nepunih 25 odsto, što je daleko brži rast u odnosu na rast prosječnih plata u Srpskoj.
Direktor Fonda PIO je naglasio da isplata penzija od prelaska na trezorski sistem poslovanja ne kasni ni dana za 265.800 korisnika, odnosno da se penzije isplaćuju do 10. u mjesecu.
Milić je dodao da prosječna penzija iznosi 382 KM.
-Imamo 57,5 odsto korisnika prava na starosnu penziju, 28 odsto na porodičnu, te oko 14 odsto na invalidsku. Iz mjeseca u mjesec raste procenat korisnika starosne, a smanjuje se broj onih koji imaju pravo na porodičnu i invalidsku penziju, što je dobro - precizirao je Milić i dodao da je Fond PIO Republike Srpske, kada se posmatra struktura ostvarenih prava na godišnjem nivou, rame uz rame sa najrazvijenim zemljama Evrope.
Prema njegovim riječima, godišnje se ostvari oko 1.000 invalidiskih penzija, dok je do 2010. na godišnjem nivou ostvarivano i do 3.000.
Milić je precizirao da se najviše invalidiskih penzija ostvaruje na osnovu malignih oboljenja i da taj broj raste iz godine u godinu i iznosi 26 odsto, nakon čega slijede kardiovaskularna i duševna oboljenja.
On je rekao da invalidska penzija nikada nije viša i povoljnija u odnosu na starosnu.
Govoreći o odnosu zaposlenih i penzionera, Milić je naveo da Srpska ima 318.050 prijavljennih osiguranika i 265.800 penzionera i to je odnos 1,20 prema jedan, što je na nivou Hrvatske, dok je to u Sloveniji 1,47 prema jedan.
-Mali broj zemalja može se pohvaliti iole povoljnim odnosom u strukturi osiguranika i korisnika prava - dodao je Milić.
On smatra da bi problem riješilo povećanje stope nataliteta.
Milić je poručio da Fond nikoga ne tjera u penziju, već mu je u interesu da radnici što duže rade.