Obilježavanje 30 godina od svirepog ubistva srpskih civila

03.06.2022. 09:15
0
IZVOR: srna.rs

U selu Ledići, na području federalne opštine Trnovo, danas će biti obilježeno 30 godina od svirepog zločina koji su počinili pripadnici takozvane Armije BiH nad 24 srpska civila, a za koji niko nije osuđen.

Obilježavanje će početi parastosom u 12.00 časova kod spomen-obilježja nevino ubijenim Srbima u Ledićima, gdje će porodice stradalih i članovi organizacije prislužiti svijeće i položiti vijence.

Obraćanje zvaničnika je predviđeno u 13.00 časova.

U stravičnom zločinu u Ledićima najmlađa žrtva bio je 18-omjesečni Milun Tešanović, kojem su, prema izvještaju patologa, zločinci lomili nejake ruke i noge, a najstarija žrtva bila je Ikonija Vasić, koja je imala 92 godine.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila opštine Trnovo u Republici Srpskoj Goran Timotija izjavio je Srni da su Ledići simbol stradanja Srba u trnovskoj regiji, napominjući da su u ovom mjestu pobijeni civili samo zato što su bili druge vjere i druge nacije.

Sud BiH je oslobodio prvostepeno Edhema Godinjaka, Medarisa Šarića i Mirka Bunozu po svim tačkama optužnice koja ih tereti za zločine počinjene nad srpskim civilima na području Trnova.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, Godinjak, Šarić i Bunoza učestvovali su u udruženom zločinačkom poduhvatu sa zajedničkim ciljem ubistava civila srpske nacionalnosti u selima na području opštine Trnovo.

Optužnica ih tereti i za protivpravno hapšenje i zatvaranje u objektima formiranim na području Trnova, paljenja imovine, te ubistva i nečovječno postupanje prema zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske.

Timotija ističe da je prvostepena oslobađajuća presuda Godinjaku i ostalima, koji su direktno odgovorni za te zločine, poražavajuća i da su porodice ogorčene.

- Ipak, poučeni smo ranijim iskustvima, kao što se i inače dešava da za počinjene zločine nad Srbima obično niko i ne odgovara. Imam informacije da je u toku drugostepeni postupak, ali čisto sumnjam da će pravda ikada da bude zadovoljena - dodao je Timotija.

Zločin nad srpskim civilima, u selu Ledići 3. juna 1992. godine u večernjim časovima, počinili su pripadnici takozvane ABiH, regrutovani sa područja Sarajeva te komšije muslimani iz susjednog sela Dejčići.

Selo je opljačkano, spaljeno i razoreno, da se gubi skoro svaki trag srpskog prisustva na tom prostoru.

Okupacija sela, koje je u međuvremenu pretvoreno u svojevrstan muslimanski logor za Srbe, trajala je do 10. juna.

U produkciji Radio-televizije Republike Srpske /RTRS/ snimljen je dokumentarni film "Čiko, ja sam živ, nemoj da me ubiješ" autora Gvozdena Šarca, koji je zasnovan na svjedočenjima o stravičnom stradanju srpskih civila u selu Ledići.

Prema riječima autora, film u dokumentarno-igranom formatu, pokazuje ne samo da su činjeni zločini nad Srbima, nego i da su oni živjeli tu i da je to njihova vijekovna zemlja te da su zbog toga sada u malom broju na tom prostoru.

Film je dobio naziv po potresnom svjedočenju Dragana Vasića, koji je imao 11 godina u vrijeme kada je u zločinačkom pohodu komšija muslimana, ubijeno deset članova porodice Vasić, cijela porodica Tešanović, koja je brojala devet članova, tri člana porodice Miovčić te Savo Kenjić i Slađana Sekulić.

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran" Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran"
Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala
Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu
Najčitanije
  • Borbe u Podrinju - Zvornik, Šekovići 1992.
    14h 5m
    8
  • Opština Istočno Novo Sarajevo: U aprilu niz aktivnosti pomoći građanima
    11h 8m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    6h 35m
    6
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    4h 24m
    1
  • Izglasana smjena srpskih zamjenika ministara u Savjetu ministara
    10h 12m
    1