Obilježavanje pola vijeka od otkrića pećine Orlovača

12.10.2025. 12:24
0
IZVOR: srna.rs

U ponedjeljak, 20. oktobra, biće obilježeno 50 godina od otkrića i početka istraživanja pećine Orlovača kod Sumbulovca, jednog od najznačajnijih speleoloških lokaliteta u Republici Srpskoj, BiH ali i regionu.

- Pećina Orlovača, sa svojim impresivnim pećinskim ukracima, bogatom arheološkom baštinom i prirodnim ljepotama, već pola vijeka predstavlja simbol istraživačkog duha i ponosa Pala - saopšteno je iz Kulturno-sportskog centra Pale.

Obilježavanje ovog važnog jubileja biće održano u 11.00 časova, u samoj pećini.

Pećina Orlovača, se nalazi na putu Pale-Sokolac u mjestu Sumbulovac.

Asfaltiranim putem dolazi se do kućice u kojoj se nalaze suvenirnica i Muzej "Orlovača", a iznad nje pećina.

U uređenoj kućici svaki posjetilac koji dođe može da vidi uzdužni presjek stalagmita, paleontološke ostatke pećinskog medvjeda, vrste koja je izumrla prije 10.000 do 12.000 godina.

Procijenjeno je da su pronađene kosti u pećini stare više od 16.000 godina.

Ulaz u pećinu nalazi se na brdu, odnosno njenom podnožju. Duga je dva i po kilometra, s tim što dužina turističke staze iznosi oko 565 metara.

Pećina Orlovača proglašena je spomenikom prirode 2011. godine i u trećoj je kategoriji prema međunarodnoj kategorizaciji sa drugim režimom zaštite.

Pećina predstavlja jedan od najznačajnijih turističko-speleoloških objekata, i u njoj se nalazi više vrsta slijepih miševa – mali i veliki potkovičar i mali miš večernjak.

Orlovača, sa rijetkim ukrasima oblikovanim hemijskim i mehaničkim djelovanjem vode, jedna je od najljepših pećina u Republici Srpskoj i BiH.

Komentari za ovu vijest su isključeni.
Povezane vijesti
"Elektrodistribucije" Pale: Zadovoljavajuća isporuka električne energije "Elektrodistribucije" Pale: Zadovoljavajuća isporuka električne energije
Pale: Za plivanje za Časni krst do sada prijavljeno više od 50 učesnika Pale: Za plivanje za Časni krst do sada prijavljeno više od 50 učesnika
Paljani ponosno istakli zastave u čast 9. januara (FOTO) Paljani ponosno istakli zastave u čast 9. januara (FOTO)
Najčitanije
  • Mali Božić: Kojim običajima su se nekada obilježavali Nova godina i Vasiljevdan?
    6h 0m
    30
  • Kako očistiti organizam od teške hrane
    7h 48m
    32
  • Istočno Novo Sarajevo: Doček pravoslavne Nove godine uz Slađanu Mandić i bend „Istureno odjeljenje“
    12h 37m
    19
  • Kako su na brutalan način bili kažnjavani Aboridžini u Zapadnoj Australiji
    3h 59m
    41
  • Paljanin lišen slobode zbog izazivanja opšte opasnosti i oštećenja vozila
    13h 2m
    0