Odata počast srpskim borcima koji su živote dali za otadžbinu

08.11.2024. 12:28
0
IZVOR: srna.rs

Na Sokocu su danas, povodom Mitrovdana - krsne slave Boračke organizacije, položeni vijenaci kod Centralnog spomen-obilježja na kojem su uspisana imena 1.170 srpskih boraca poginulih na ratištima u okolini Sarajeva.

Vijence su položile delegacije opštine Sokolac i opštinske Boračke organizacije, a potom su okupljeni posjetili spomen-sobu u kojoj su izložene fotografije 630 poginulih srpskih boraca.

U Crkvi Svetog proroka Ilije služena liturgija, a potom i pomen za poginule i umrle pripadnike Vojske Republike Srpske.

Čin lomljena slavskog kolača obavio je predsjednik Boračke organizacije opštine Sokolac Ljubomir Erić i protojerej-stavrofor Mladen Vidaković, u prisustvu porodica poginulih boraca, ratnih-vojnih invalida i demobilisanih boraca.

Erić je rekao da je Mitrovdan prilika kad se odaje počast svim srpskim vojnicima koji su dali svoje živote na oltar otadžbine kako bi sadašnje generacije mogle slobodno živjeti.

- Danas odajemo počast i sjećamo se svih boraca koji su dali svoje živote da bismo mogli danas slobodno živjeti u Republici Srpskoj, koju trebamo svi čuvati - istakao je Erić.

Erić je, čestitajući krsnu slavu Boračkoj organizaciji, podsjetio da je Sveti velikomučenik Dimitrije bio zaštitnik hrišćana u trećem vijeku nove ere i postradao za svoju vjeru, te da su srpski borci odlučili da praznik Mitrovdan slave kao svoju krsnu slavu.

Jerej Milan Đukić, govoreći o životu Svetog velikomučenika Dimitrija istakao je da je ovaj svetitelj odolio nizu iskušenja i od Gospoda dobio oreol svetosti.

- Danas se sjećamo i naših upokojenih, braće, otaca, vojnika, vojskovođa i srodnika koji su život svoj dali za našu slobodu da danas mnirno, bez straha sa puno ljubavi prema Gospodu, možemo da stojimo i da se molimo blagom Gospodu - rekao je Đukić.

Sa područja opštine Sokolac u Odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo je 286 pripadnika Vojske Republike Srpske

Komentari 0
Povezane vijesti
Sokolac: Organizovana kreativna radionica za djecu sa posebnim potrebama Sokolac: Organizovana kreativna radionica za djecu sa posebnim potrebama
Za pobijene Srbe u Bjelovcu i ostalim mjestima u Podrinju niko ne odgovara Za pobijene Srbe u Bjelovcu i ostalim mjestima u Podrinju niko ne odgovara
Sjećanje na Gorana Miloševića – herojstvo koje vrijeme nije izbrisalo Sjećanje na Gorana Miloševića – herojstvo koje vrijeme nije izbrisalo
Najčitanije
  • Sarajevski Srbi decenijama sahranjivani na mjestu gdje su danas zajedničke institucije
    18h 15m
    8
  • Odlazak dječaka sa ratne fotografije “Srpska majka”
    17h 46m
    5
  • Dodik: Opštine u kojima izbori budu ponovljeni podnijeće prijave protiv članova CIK-a
    21h 33m
    5
  • Potvrđena optužnica protiv muškarca zbog napada na oca u Istočnoj Ilidži
    22h 16m
    0
  • Neobični junak Velikog rata: Golub koji je spasao "Izgubljeni bataljon"
    14h 37m
    0