Patrijarh Porfirije: Srpski narod da čuva pravoslavnu veru i živi sa njom

06.07.2025. 09:42
0
IZVOR: srna.rs

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije poručio je danas u Nevesinju da srpski narod mora da čuva pravoslavnu vjeru i živi sa njom, jer će samo tada imati radost i mir.

- Naš život se temelji na veri. Naša pravoslavna vera nas je oblikovala i sačuvala kroz vekove. Verom Hristovom i našom Crkvom pravoslavnom postojimo prolazeći kroz razna iskušenja - istakao je patrijarh u besjedi nakon liturgije koju je služio u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg.

Njegova svetost je ukazao da srpski narod ima vjere otkad zna za sebe, ali ne u bilo šta, u nepoznate sile koje upravljaju svijetom, već u jednog Gospoda.

Srpski patrijarh je istakao da će Srbi kao vjerni narod biti Hristovi do kraja svijeta.

- Držeći se čvrsto Hrista došli smo do današnjih dana. Neki put smo `šetali` kada među nama nije bilo sloge. Naravno, da nevesinjski narod svojim opredelenjem kroz istoriju jasno pokazuje da jednoumlje nije ono što nas opredjeljuje, ali jeste jednodušnost - naveo je patrijarh.

Iako se srpski narod opredijelio za Hrista, kaže patrijarh, u svakodnevici često odstupa od njegovih zapovijesti, nego se ponaša i suprotno njima.

- Onako kako verujemo neka nam bude. Kako budemo praštali jedni drugima, Bog će oprostiti nama - poručio je patrijarh Porfirije.

Njegova svetost služio je u Hramu vaznesenja Gospodnjeg u Nevesinju Svetu arhijerejsku liturgiju u okviru obilježavanja 150 godina od Nevesinjske puške.

Patrijarhu srpskom je sasluživao veliki broj arhijereja Srpske pravoslavne crkve.

Liturgiji su prisustvovali ministri kulture Srbije Nikola Selaković, informisanja i telekomunikacija Boris Bratina, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske i Srbije, načelnici istočnohercegovačkih opština, gradonačelnik Nikšića, kao i veliki broj vjernika.

Nakon liturgije na Trgu slobode u 11.00 časova biće održan svečani program, a potom će kod spomen-obilježja junacima Nevesinjske puške u selu Krekovi u 12.45 časova biti služen pomen i položeni vijenci.

Obilježavanju ovog značajnog jubileja, prisustvovaće predsjednik Srpske Milorad Dodik, premijer Srbije Đuro Macut, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, kao i brojne zvanice i gosti iz regiona.

Prva Nevesinjska puška bio je ustanak podignut u mjestu Krekovi kod Nevesinja 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore.

To je vremenom preraslo u srpsko-turski rat. Na Berlinskom kongresu 1878. godine Srbija i Crna Gora dobile su nezavisnost i teritorijalno proširenje, dok je Austro-Ugarska na 30 godina okupirala BiH.

Komentari 0
Povezane vijesti
Godišnjica Nevesinjske puške: Želja za slobodom može više nego bilo kakvo oružje Godišnjica Nevesinjske puške: Želja za slobodom može više nego bilo kakvo oružje
Patrijarh služi parastos za 3.267 ubijenih Srba Patrijarh služi parastos za 3.267 ubijenih Srba
Patrijarh Porfirije: Kad god smo bili verni sebi disali smo kao jedan Patrijarh Porfirije: Kad god smo bili verni sebi disali smo kao jedan
Najčitanije
  • Kada je planirano otvaranje Lidlovih prodavnica u BiH?
    8h 51m
    0
  • Romanijska Lazarica – prava nebesnica
    10h 19m
    0
  • Sokolac: Vatrogasci ugasili dva požara
    23h 15m
    0
  • Sveeparhijski sabor u spomen na sveštenomučenike dabrobosanske 19. jula u Bilješevu kod Kaknja
    10h 9m
    0
  • Pod kontrolom požar na lokalitetu Tmorni Do
    23h 48m
    0