Pećina Orlovača, dužine dva i po kilometra sa unikatnim nakitom koji se nalazi u Sumbulovcu kod Pala, uskoro će biti dostupna za posjetioce, izjavio je Srni vodič u ovom spomeniku prirode Nebojša Džakić.
Pećina Orlovača nalazi se u zapadnom dijelu romanijskog svoda u slivu Mokranjske Miljacke, odnosno njene desne pritoke Sinjeve.
Ulaz u pećinu nalazi se na brdu, odnosno njenom podnožju, duga je dva i po kilometra, s tim što dužina turističke staze iznosi oko 565 metara.
Džakić objašnjava da se pećina nalazi na putu Pale-Sokolac u mjestu Sumbolovac. Asfaltiranim putem dolazi se do kućice u kojoj se nalaze suvernirnica i Muzej "Orlovača", a iznad nje do pećine.
Prema njegovim riječima, pećina Orlovača proglašena je spomenikom prirode 2011. godine i u trećoj je kategoriji prema međunarodnoj kategorizaciji sa drugim režimom zaštite.
Pećina predstavlja jedan do najznačajnijih turističko-speleoloških objekata.
Foto: srna.rs
Džakić navodi da su čari pećine Orlovače nesvakidašnje i da ljude inspirišu i nadahnjuju.
- To je jedinstveni dragulj koji je stvorila božanska ruka, a nakit pećine je unikatan - dodaje Džakić.
On pojašnjava da se unutar nje nalaze prelijepi stalagmiti, stalaktiti koji se vezuju sa fragmentima koralnog arogitnog nakita, kao i pećinski stubovi koji liče na renesansne dvorce i spomenike različitih formi i boja.
ŽIVOTINjSKI SVIJET U PEĆINI
U pećini se nalazi više vrsta slijepih miševa - mali i veliki potkovičar i mali miš večernjak.
Džakić kaže da je u toku radi monitoring slijepih miševa, pa je samo u turističkom dijelu pronađeno više od 50 jedinki malih potkovičara, koji su izumrli u većem dijelu Evrope.
- Naše kolonije se povećavaju, a slijepi miševi su izuzetno korisni za ljude jer tokom jednog hranjenja slijepi miševi pojedu nekoliko stotina komaraca, insekata koji su štetni za ljude, tako da ih treba čuvati - objašnjava Džakić.
On ističe da se slijepi miševi nalaze na crvenoj listi ugroženosti i izuzetno su zaštićena vrsta.
Foto: srna.rs
UKLANjANjE KAMENIH BLOKOVA KOJI SU UGROŽAVALI BEZBJEDNOST
Džakić naglašava da je pećina Orlovača dvije godine bila zatvorena za posjetioce zbog bezbjednosti.
Tokom dvije godine, uprava Kulturno-sportskog centra Pale dala je sve od sebe da budu otklonjeni problemi poput kamenih blokova koji su visili na stijenskoj masi.
Uprava Centra koristila je smjernice iz preliminarnog izvještaja Aleksandra Golijanina i počela otklanjati jedan po jedan blok, te su blizu da ih sve otklone.
- Ovo je prirodni objekat koji je pod zaštitom. U vezi sa svim što radimo moramo kontaktirati Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa. Oni moraju da odobre svaki projekat, svako mijenjanje ili bilo šta da se radi oko pećine - navodi Džakić.
U pećini se trenutno radi nova rasvjeta koja neće mijenjati mikroklimu i smetati slijepim miševima. Panik-rasvjeta je ugrađena u slučaju nestanka struje da se može bezbjedno izaći.