Pomen Miodragu Laziću danas u Nišu

10.04.2021. 09:01
0
IZVOR: SRNA

U Nišu će danas biti služen godišnji pomen čuvenom srpskom hirurgu Miodragu Laziću, koji je tokom ratova devedesetih godina prošlog vijeka spasavao živote u Republici Srpskoj Krajini i Republici Srpskoj.

Pomen će biti služen na Novom groblju u Nišu, gdje je doktor Lazić sahranjen.

U Urgentnom centru niškog Univerzitetskog kliničkog centra u srijedu, 14. aprila, na dan kada je preminuo doktor Lazić, biće otkrivena spomen-ploča.

Otkrivanje spomen-ploče u okviru Urgentnog centra, koji će ponijeti ime doktora Lazića, iniciralo je Udruženje penzionisanih pripadnika Vojske i vojnih veterana Srbije.

Portparol ovog udruženja Zoran Bajić kaže da je ideja bila da ime doktora Lazića nosi cijeli Klinički centar Niš, ali pošto je ova zdravstvena ustanova u nadležnosti države, direktor Centra omogućio je da Urgentni centar bude nazvan po čuvenom doktoru.

Direktor Urgentnog centra u Nišu, hirurg Miodrag Lazić preminuo je 14. aprila 2020. godine od posljedica infekcije virusom korona.

Doktor Lazić je u avgustu 1991. godine napustio mjesto hirurga u Nišu i zaputio se u tadašnju Republiku Srpsku Krajinu.

Kao hirurg je učestvovao u proboju koridora u junu 1992. godine, a potom se kao dobrovoljac javio u ratnu bolnicu "Koran" na Palama u Republici Srpskoj.

Doktor Lazić jedan je od osnivača ratne bolnice "Žica" u Blažuju kod Sarajeva, takoreći na samoj liniji fronta. Ostao je tamo punih 40 mjeseci kao jedini hirurg na području tadašnjeg Srpskog Sarajeva, gdje je obavio više od 3.500 operacija pod punom anestezijom.

Sjećanja iz rata zapisao je u knjizi koju je objavila SRNA "Dnevnik ratnog hirurga". O njemu je snimljen i istoimeni dokumentarni film. Godine 1994. dobija zvanje primarijusa.

Za rad u Republici Srpskoj, blaženopočivši patrijarh Pavle odlikovao je doktora Lazića Ordenom Svetog Save.

Komentari 0
Povezane vijesti
Navršavaju se 82 godine od ustaškog zločina nad trojčindanskim žrtvama Navršavaju se 82 godine od ustaškog zločina nad trojčindanskim žrtvama
Danas odavanjem počasti Ljubiši Saviću Mauzeru Danas odavanjem počasti Ljubiši Saviću Mauzeru
Vasić: Nada da će Božija pravda stići odgovorne za zločin u Ledićima Vasić: Nada da će Božija pravda stići odgovorne za zločin u Ledićima
Najčitanije
  • Na vozila istakli ratne zastave tzv. Armije BiH, policija ih kaznila
    19h 44m
    12
  • Obilježene 33 godine od stradanja 14 boraca na Trebeviću
    16h 55m
    0
  • Prije 33 godine poginulo 16 srpskih boraca i mučki ubijeno dvoje djece
    21h 24m
    0
  • Promovisana zbirka poezije „Na ivici“ mladog pjesnika Dejana Radonjića iz Istočnog Sarajeva
    9h 20m
    0
  • Počeo turnir "Mini golf iz bloka" u Istočnom Sarajevu
    17h 24m
    1