Da li znate za, mukom izgrađenu, crkvu staru skoro dva vijeka uz koju je rasla i srpska osnovna škola?
Hram Svetog Prokopija u Visokom izgrađen je 1856. godine na talasu vjerskih sloboda koje su Srbima bile garantovane Pariskim mirom potpisanim iste godine.
U zapisima koji su sačuvani u hramu, pominje se i pravoslavna crkva u Visokom iz ranijeg perioda ali je ostalo nepoznato kada je izgrađena, odnosno uništena.
Ikonostas je završen 1889. godine čija je ukupna vrijednost zajedno sa ikonama iznosila tadašnjih 1000 forinti.
Nedaleko od crkve ranije je stajao i spomenik srpskom kralju Aleksandru I Karađorđeviću.
Znate li za riznicu sa preko 20 vrijednih ikona starih i po šest vijekova? Zatim, društvo "Srpski soko" koje je 1912. godine pomoglo osnivanje bratskog "Muslimanskog sokola"?
Srpsko pravoslavno pjevačko društvo čiju himnu je napisao Aleksa Šantić, a rad hvalio Stevan Mokranjac?
A da li možda znate da i tu svetinju neko otima?
Otima je zaborav kidajući svakog dana nove fragmente fresaka svetitelja i bacajući ih na pod gdje su godinama u tišini rasute bile, a rasule su se jer se pred njima odavno niko Bogu nije molio.
Hram Svetog Prokopija u Visokom, zaboravljeni korijen srpske istorije, ostavljen na milost vjetrovima, oronuo je kao zapuštena kuća pored koje danas jedino bor uzdiše.
Dolaskom Visokopreosvećenog mitropolita gospodina Hrizostoma i zalaganjem za obnovu brojnih hramova i manastira pokrenute su i prve obnove u Visokom, ali preostaje još mnogo unutrašnjih radova.
Pogledajte reportažu o Crkvi Svetog Prokopija koju su snimili „Zaboravljeni korijeni“. To je nekomercijalna stranica posvećena izradi sažetih video reportaža o pravoslavnim manastirima i crkvama, kao i o istorijskim događajima i mjestima.