U Učeničkom klubu Srednjoškolskog centra (SŠC) "Milorad Vlačić" u Vlasenici sinoć je premijerno promovisana knjiga "Zagorje - trag jednog vremena", autora Mijomira Lalovića koja govori o autorovom zavičaju, Kalinoviku i okolini, predstavljajući brojne istorijske činjenice bitne za srpski narod.
Autor knjige, profesor pravoslavne vjeronauke u vlaseničkom Srednjoškolskom centru Mijomir Lalović, izjavio je novinarima da je ovo dopunjeno izdanje njegove prve knjige, koja je pravi oblik dobila činjenicama iz njemačkih izvora.
- Knjiga govori o Zagorju, o skrivenoj istoriji BiH za vrijeme Austrougarske okupacije i posljedicama koje je imala na BiH" - naveo je Lalović, te dodao da je prilikom pisanja koristio više od 100 izvora koji su stavljeni pod fusnotu, iz "Dabrobosanskog istočnika" koji je izdavala Mitropolija dabrobosanska, prenosi Srna.
Prema njegovim riječima, korišteni su i onlajn izvori, što većina može naći u austrijskoj i njemačkoj arhivi, fotografije su ustupili ljudi iz Zagorja.
On je napomenuo da je priprema trajala duže od godinu dana, da je knjiga štampana u 160 primjeraka i da ima odskočnu dasku za svakoga ko želi da se bavi istorijom.
Autor se nada da će naredna promocija knjige biti u Kalinoviku.
Recenzent docent doktor Boban Miletić istakao je da je knjiga svojevrsna tapija u kojoj su zapisane, imenom i prezimenom, opštenarodne sreće i nesreće jednog kraja kroz vremena i epohe, a koja nedvosmisleno pokazuje granice slobode skovane kroz borbu naroda Zagorja za goli opstanak.
On je novinarima rekao da je bilo zadovoljstvo napisati recenziju, jer knjiga sadrži veliki broj informacija, kao i da je autor koristio mnoge literaturne izvore.
Miletić je u recenziji naveo da dalekosežnost i važnost zagorskog imena i njegovog postojanja autor prvenstveno oslikava velikim imenima srpske istorije, kao što su Kosače i Kotromanići, kroz čije pominjanje nalazi prve pisane tragove o Zagorju.
Miletić je između ostalog rekao da autor viđenje odnosa Austrougarske vlasti prema Zagorju i Zagoranima najbolje opisuje na primjeru snishodljivosti Zemaljske vlade koja izdvaja znatna sredstva za izgradnju Crkve Svetih apostola Petra i Pavla u Kalinoviku, kao i kroz uzroke i posljedice Uloškog ustanka, sa akcentom na pogromsko stradanje srpskog naroda tokom Prvog svjetskog rata.