Rad u smjenama vodi u depresiju

02.10.2019. 19:51
0
IZVOR: SRNA

Osobe koje rade od devet ujutro do pet poslije podne manje su sklone depresiji od onih koji rade drugu i noćnu smjenu, pokazuje britanska istraživačka studija.

Na rad u smjenama posebno su osjetljive žene, prenosi "Američki zdravstveni žurnal".

Istraživači su detaljno proučili podatke sedam ranijih studija o povezanosti radnog vremena i mentalnog zdravlja u koje je bilo uključeno više od 28.000 ljudi.

Među "smjenskim radnicima" evidentirali su za 28 odsto veću vjerovatnoću da će osjetiti neki oblik mentalnih problema u odnosu na one sa stalnim sedmičnim radnim vremenom - od 9.00 do 17.00.

Rad u smjenama mijenja bioritam, odnosno normalan biološki ciklus spavanja i budnosti koji odgovara izmjenama dana i noći, objašnjavaju naučnici.

Taj poremećaj ljude čini ćudljivim i razdražljivim i dovodi do socijalne izolacije, jer im se radno vrijeme ne poklapa sa onim koje ima ostatak porodice i prijatelji.

Studija pokazuje da je među radnicima koji rade samo noću vjerovatnoća za razvoj depresije veća za 33 odsto u odnosu na osobe koje rade redovno po danu.

Rezultati studije sugerišu da radnici i poslodavci trebaju biti svjesni potencijalnih posljedica rada u smjenama na mentalno zdravlje radnika, navodi se u studiji.

Ljudski mozak programiran je da spava noću, kada nema dnevnog svjetla, kako bi se oporavio od svih informacija koje procesuira danju, objašnjavaju naučnici.

Komentari 0
Povezane vijesti
Zabrinjavajući podaci o privrednim kretanjima u Srpskoj Zabrinjavajući podaci o privrednim kretanjima u Srpskoj
Usluga skrininga na depresiju od sada dostupna i u Ambulanti „Stari Grad“ Usluga skrininga na depresiju od sada dostupna i u Ambulanti „Stari Grad“
Šta otkrivaju statistički podaci o kretanju plata u posljednjih pet godina? Šta otkrivaju statistički podaci o kretanju plata u posljednjih pet godina?
Najčitanije
  • Sjećanje na ubijene civile u selu Presjenica
    3h 16m
    11
  • Pale: Narednih dana potraga za krdom jelena koji uništavaju usjeve
    16h 40m
    12
  • Prijeko potreban dnevni centar za djecu sa poteškoćama u razvoju
    16h 46m
    1
  • Lazar Ždrale osvojio zlatnu medalju u Pragu
    16h 54m
    0
  • Hodočašće Crkvi Svetog Jovana Krstitelja na Crkvinama
    16h 12m
    0