Gradski zavod za javno zdravlje Beograd saopštio je, povodom Evropske nedjelje prevencije raka grlića materice koja počinje sutra, da je upravo rak grlića materice vodeći uzrok oboljevanja i umiranja žena u Srbiji.
Ova nedjelja posvećena prevenciji od ove bolesti obilježava sa ciljem da podstakne žene svih životnih dobi da razmišljaju o značaju prevencije raka grlića materice.
Osim toga, cilj ovogodišnje kampanje je i da ih motiviše da u toku godine odvoje makar jedan dan za posjetu svom ljekaru i obave neki od dostupnih preventivnih pregleda kojima se mogu blagovremeno otkriti rane premaligne promjene i spriječiti dalji razvoj bolesti i njen fatalni ishod.
Podsjećaju da se ova nedjelja obilježava u januaru svake godine, počev od 2007. godine, a inicijativa je pokrenuta od strane Evropske asocijacije za borbu protiv raka grlića materice, nakon čega je Savjet Evrope donio preporuke o započinjanju kampanje i obilježavanju Evroske nedjelje prevencije raka grlića materice.
Humani papiloma virus (HPV) odgovoran je za gotovo sve slučajeve raka grlića materice.
– Prirodni tok HPV infekcije i biološko ponašanje premalignih promena grlića materice omogućava prevenciju karcinoma grlića na više nivoa – merama kojima se sprečava pojava ovog obolenja, kao i onim koje omogućavaju rano otkrivanje premalignih promena, čime se veoma uspešno zaustavlja dalji razvoj bolesti i njen fatalni ishod – navodi se u saopštenju.
U saopštenju navode i podatke da rak grlića materice, dugi niz godine, i pored dokazanih mjera prevencije nastavlja da bude jedan od vodećih uzroka oboljevanja i umiranja u ženskoj populaciji u Srbiji.
Navode da se Srbija nalazi na neslavnom trećem mjestu u Evropi po oboljevanju i umiranju od ove bolesti koja se može spriječiti, a u prilog toj lošoj statistici ide i to što svake godine oko 1.000 žena oboli i približno 500 izgubi život.