Služen parastos poginulim borcima iz Kasindola (FOTO)

27.06.2026. 11:12
0
IZVOR: katera.news

Povodom obilježavanja „Dana Kasindolskog bataljona danas je služen parastos poginulim borcima i položeno je cvijeće na spomen-obilježje u Kasindolu u Istočnoj Ilidži, na kojem su upisana imena 99 boraca koji su stradali braneći svoj narod i Republiku Srpsku.

Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović istakao je da je jedno od najvažnijih obilježja svih manifestacija u ovoj lokalnoj zajednici, koje njeguju kulturu sjećanja na poginule borce Vojske Republike Srpske, veliko prisustvo mladih, čije učešće pokazuje da sjećanje i poštovanje prema onima koji su dali život za Repubiku Srpsku nastavlja da živi i kod novih generacija.

- Naša je dužnost i potreba da sve ono što je istina o ratu prenesemo generacijama koje dolaze kako bi i oni znali zbog čega su poginuli vojnici Vojske Republike Srpske, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, ali i mnogobrojni civili – naveo je Božović.

Posebnu pažnju, kako dodaje, treba posvetiti dešavanjima na sarajevskom ratištu, kao i ulozi i značaju stradanja sarajevskih Srba u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

- Pripadnici Kasindolskog batanjona tada su branili svoje domove, porodice, žene i djecu, kao i sve one koji su se nalazili iza njihovih leđa – poručio je on.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: katera.news

Predsjednik Organizacionog odbora manifestacije „Dani Kasindolskog bataljona“ Slobodan Maunaga naveo je da je danas sveti dan u Kasindolu, jer se obilježava dan sjećanja na 99 sinova koji su svoje živote ugradili u temelje Republike Srpske.

- Republika Srpska stvarana je na Sarajevsko-romanijskom platou, a značajan doprinos njenom stvaranju dali su i pripadnici Kasindolskog bataljona, koji su branili liniju fronta od Treskavice do Olova – rekao je on.

Kako dodaje, 10. jula, kada je dogovor bio prekršen i kada su iz zasjede ubijeni prvi vojnici Kasindolskog bataljona, formirana je linija odbrane.

- Kasindolski bataljon nije išao napred, oni su stvarali štit odbrane za svoje porodice i svoju djecu. Moramo očuvati sjećanje na njih, jer su oni zaslužni za to što mi danas živimo u slobodi – rekao je Maunaga.

Anđela Vujadin, unuka komandanta bataljona Boška Vujadina, se zahvalila jer se kroz manifestaciju „Dani Kasindolskog bataljona“ čuva sjećanje na njenog djeda Boška, na njegovo ime i djelo

- Velika mi je čast što njegovo naslijeđe živi u sjećanjima ljudi i što se prenosi na nove generacije – rekla je ona.

„Dane Kasindolskog bataljona  organizuje Mjesna boračka organizacija Kasindol u sastavu Ilidžanskog borca, a pod pokroviteljstvom Opštine Istočna Ilidža.

Komentari 0
Povezane vijesti
U subotu parastos za poginule borce iz Kasindola U subotu parastos za poginule borce iz Kasindola
Klanac - mjesto gdje je istorija ispisana žrtvom Klanac - mjesto gdje je istorija ispisana žrtvom
Počela manifestacija „Dani Kasindolskog bataljona“ (FOTO) Počela manifestacija „Dani Kasindolskog bataljona“ (FOTO)
Najčitanije
  • Gavrilo Princip – Pucanj za slobodu
    1h 14m
    35
  • Trudnice tužbama zasule Fond zdravstvenog osiguranja
    16h 11m
    0
  • Na Elektrotehničkom fakultetu promovisano 49 inženjera i jedan master elektrotehnike (FOTO)
    23h 44m
    0
  • Izabrano tročlano predsjedništvo beba u Istočnoj Ilidži, najmlađa beba Tadej Simić
    16h 36m
    0
  • Milić: I mala škola može ostvarivati velike rezultate
    20h 29m
    0