"Čajević komerc" na Sokocu predstavlja jedno od 18 strateških preduzeća u Republici Srpskoj u oblasti drvoprerade i tri strateška u opštini Sokolac, prema propisanim standardima resornog ministarstva, kaže direktor ovog privrednog društva Milomir Trifunović.
Ovo preduzeće se bavi prorezom i preradom drveta četinara, te trenutno zapošljava 52 radnika.
Finansijski pokazatelji
Trifunović navodi da ovo preduzeće u protekle tri godine bilježi rast prihoda na godišnjem nivou od 15 do 20 odsto i na kraju 2019. godine očekuju čak i više, a godinu ranije ukupan prihod ovog preduzeća bio je oko tri miliona KM.
"Stalno idemo nabolje", naglašava Trifunović.
On kaže da u "Čajević komercu" godišnje prorežu od 8.000 do 10.000 metara kubnih trupaca, te da bi im bilo dovoljno i 7.000 ili 8.000 metara kubnih kada bi kvalitet oblovine bio bolji.
Ponosan je, ističe Trifunović za Srnu, što 70 odsto od rezane građe koju prerade i osuše u svojim pogonima prerađuju u finalne proizvode.
Trifunović navodi da su u "Čajević komercu" osnovni finalni proizvodi unutrašnja vrata, ulazna masivna vrata i troslojna lijepljenica za građevinsku stolariju raznih profila koja se 90 odsto izvozi.
"Čajević komerc" proizvodi i lijepljene ploče za izradu vrata, baštenskih i trpezarijskih stolova i košnica, te patos, lamperiju, planinske oblice, fasadne obloge za planinske kuće, kao i sve potrebno za opremanje etno-restorana, što je veoma traženo u posljednje dvije godine.
Put od malog do strateškog preduzeća
Vlasnik preduzeća "Čajević komerc" Radivoje Čajević ističe da je 2019. bila dobra godina za ovo privredno društvo, zahvaljujući tome što je sredinom godine ova firma sa Javnim preduzećem šumarstva "Šume Republike Srpske" potpisala petogodišnji Sporazum o snabdijevanju šumskim sortimentima, čime je zagarantovana količina sirovine, te obezbijeđena stabilnost, sigurnost i planiranje proizvodnje.
Raduje ga, kaže prilikom posjete Srne ovom uspješnom preduzeću, što su prošla vremena kada su "Šume Srpske" imale loš odnos prema drvoprerađivačima i što su sada vidljivi pozitivni pomaci na tom poslovnom polju.
Čajević navodi da bi rezultati poslovanja ove firme bili daleko bolji da imaju dovoljno kvalitetne oblovine i da nije prisutna nelojalna konkurencija, odnosno pojava `firmi sa strane` koje uzimaju velike količine šumskih-drvnih sortimenata i dovode u nezavidan položaj postojeće, podsjećajući da je ograničen sječivi etat na ovom području gdje su šume jedini prirodni resurs.
On tvrdi da nikada nije dugovao "Šumama Srpske" za trupce i da je uvijek bio u avansu.
"Počeli smo sa tri zaposlena radnika sa primarnom proizvodnjom, a danas oko 60 odsto finalnog proizvoda izvozimo u zemlje bivše Jugogoslavije, zemlje EU, Italiju, Austriju i Hrvatsku, te nešto rezane građe za Srbiju", naglašava Čajević.
On je mišljenja da je primjetan nedostatak stručne radne snage, posebno mladih koji odlaze u evropske zemlje da rade za firme kojim postojeća preduzeća u Srpskoj i BiH ne mogu biti konkurencija u ovakvim uslovima privređivanja.
Radnici i plate
Čajević ističe da bi menadžment preduzeća volio da može obezbijediti veće plate radnicima, ali se trude da ispoštuju sve obaveze prema zaposlenima, regres, godišnji odmor i topli obrok u kuhinji u krugu preduzeća.
Milenko Danilović je u ovom preduzeću već 14 godina i sada radi na mašini za uzdužno nastavljanje drveta, takozvanoj štiklarici.
On ističe da je zadovoljan platom, uslovima rada, odnosom vlasnika i direktora preduzeća prema radnicima, te da se lijepo slaže sa kolegama u proizvodnoj hali.
"Čajević komerc", preduzeće koje se bavi preradom drveta, počelo je sa radom 1997. godine u mjestu Dikalji kod Sokoca, a danas ima pogone za primarnu i finalnu preradu drveta, te sve prateće sadržaje za uspješno funkcionisanje privrednog društva.