Sokolac: Nastavljeni razgovori o mogućnosti izgradnje solarne elektrane

28.05.2021. 12:49
1
IZVOR: Srna

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica razgovarao je sa predstavnicima kompanije “Invest grup Balkan” o mogućnosti izgradnje solarne elektrane na području ove opštine o čemu će konačna odluka biti donesena u saradnji sa višim nivoima vlasti.

Riječ je o solarnoj elektrani instalisane snage oko 60 megavata.

Bjelica je, nakon današnjeg sastanka, rekao novinarima da su razgovori nastavljeni nakon pauze zbog pandemije virusa korona, te da je dogovoreno šta je sve potrebno da bi se krenulo sa realizacijom ove ideje.

On kaže da je opština Sokolac raspoložena za investiranje, ali da je “ograničena u vezi sa prikupljanjem potrebne dokumentacije od viših nivoa vlasti Srpske i BiH”.

- Ponudili smo nekoliko lokacija, kontaktirali Nezavisnog operatera na nivou BiH, upoznaćemo resorno ministarstvo Republike Srpske i poslati pismo namjere zainteresovanoj kompaniji - rekao je Bjelica.

On je dodao da je obavaza potencijalnog investitora da uradi idejni projekat koji će biti predat Regulatornoj agenciji za električnu energiju BiH i Ministarstvu energetike Republike Srpske, koji će dati stručno mišljenje.

Bjelica je dodao da je opština Sokolac spremna za ulazak u ovaj projekat, jer je u sve strateške i razvojne programe ugradila elemente za prihvatanje investitora koji će pomoći razvoju ove lokalne zajednice.

On je izrazio uvjerenje da će doći do realizacije ove ideje, dodajući da na području opštine Sokolac ima 1.300 sunčanih sati u godini.

Bjelica ističe da je riječ o proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora kojim se ne ugrožava životna sredina niti prostor eventualnih drugih investicija.

On vjeruje da neće biti problema u vezi sa zakupom zemljišta ili dodjele lokacije pod koncesiju, te podsjetio da se ova lokalna zajednica prostire na 700 kilometara kvadratnih.

Direktor “Invest grup Balkan” Rimas Alijukonis rekao je da je ova kompanija zainteresovana da na području Sokoca izgradi solarnu elektranu i da su sa predstavnicima ove lokalne zajednice obnovili razgovore nakon pauze zbog pandemije.

- Danas nam je potvrđeno koliko bi mogli imati priključaka i to je osnovna cifra sa kojom počinjemo idejni projekat, koji ćemo napraviti, a potom potpisati ugovor o korištenju zemljišta, zakupom ili nekim drugim načinom - rekao je Alijukonis.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Dodo 29.05.2021. 08:49
    Ne bi bilo potrebe sa zakupom zemljista ako bi se ploce instalirale po krovovima kuca, zgrada i poslovnih. Na taj nacin bi stanari mogli dobijati subvenciju, kao sto je slucaj sa postavljanjem reklamnih panoa. Pogotovu na kuce koje imaju krov koji gleda ka jugu.
Povezane vijesti
Počelo obilježavanje Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije Počelo obilježavanje Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije
Obilježavanje Dana odbrane Srba u Sarajevsko-romanijskoj regiji Obilježavanje Dana odbrane Srba u Sarajevsko-romanijskoj regiji
Oko 150 učesnika na vožnji "Romanija zove šest" Oko 150 učesnika na vožnji "Romanija zove šest"
Najčitanije
  • Emotivan susret sarajevskih građevinaca nakon 50 godina mature
    23h 9m
    0
  • Održano takmičenje u lovu ribe na plovak
    14h 57m
    0
  • Konferencija beba u Palama okupila 252 mališana, najmlađa beba Lazar Savić (FOTO)
    16h 0m
    3
  • Porodica Turuntaš i ove godine ugostila istu djecu sa Kosova i Metohije
    22h 31m
    0
  • Mladi džudisti „Sparte“ osvojili 11 medalja na turniru „BIH and Nippon“
    23h 31m
    0