Srbi u Kalesiji i danas na meti napada

30.11.2024. 21:38
0
IZVOR: glassrpske.com

I danas nas ucjenjuju da im prodamo svoje kuće, one u kojima smo rođeni i gdje smo pravili prve korake.

Pojedini su odavno poklekli, dok se ovi malobrojni još ne predaju. I neće, poručuju srpski povratnici iz Kalesije koji i danas žive u strahu za svoju imovinu.

Prema podacima Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH na teritoriji današnje federalne opštine Kalesija, prema popisu iz 1991. godine, živio je 4.181 Srbin.

- Prijeratna opština Kalesija je Dejtonskim sporazumom podijeljena na opštinu Kalesija koja je u FBiH  i opštinu Osmaci koja je u Republici Srpskoj. Naselja većinski srpska u opštini Kalesija kao što su  Dubnica, Zolje, Brezik, Gojčin, Jeginov Lug su u ratu spaljena i minirana. Treba napomenuti i da je pravoslavna crkva u selu Dubnica zapaljena. Nakon rata Srbi u Kalesiji su morali prodati imovinu u najkraću ruku, u bescjenje - podaci su Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.

Jedan od povratnika M.L, navodi da se nakon rata vratio u Kalesiju, koju je zatim ponovo napustio i otišao u Loznicu zbog stalnih napada na njegovu imovinu.

- Dolazili su i čak i pucali iznad kuće. Prijetili su non-stop. Kada sam otišao za Srbiju, obili su kuću, stavljali bombu na stepenice. Bezbroj puta sam stavljao limove, mijenjao vrata na kući koja bi, kad god bismo došli u Kalesiju, bila obijena. Isključili su nam vodu, ma nema šta nisu radili. Napadali su mi i djecu  - rekao je „Glasu“ M.L.

Nema smisla da se, navodi on, više vraća i živi tamo gdje je rođen.

- Prijete i dalje. I to javno. Nema nade da će biti bolje ikada u Kalesiji. Tamo i danas Srbe gledaju poprijeko. Kuću ne prodajem i neću uprkos silnim ucjenama. Odem svaki put samo da zamijenim vrata i obiđem kuću, koju nikada neću prodati - ispričao je M. L.

Potpredsjednik Regionalne organizacije Srba iz Tuzle Željko Pantić navodi da je situacija u Kalesiji ista kao i u drugim povratničkim opštinama i gradovima FBiH.

- Prema našim saznanjima, trenutno živi oko 300 povratnika na teritoriji opštine Kalesija, što je duplo manje u odnosu na period od prije par godina. Stanovništvo je prepušteno samo sebi, pomoć nadležnih organa je svedena na minimum i jako teško žive  - rekao je „Glasu“ Pantić.

Naveo je i da je u Kalesiji aktivno i Udruženje poljoprivrednika „Agrorazvoj“ koje se jednim dijelom bavi i problemima sa kojima se povratnici suočavaju.

- Međutim, jedan od osnivača i dugogodišnji predsjednik udruženja je teško bolestan, i ovim putem molimo sve ljude dobre volje i velikog srca da pomognu Milisavu Gariću iz Gojčina, ocu petoro maloljetne djece koji nema nikakvih novčanih primanja - poručio je Pantić.

Naveo je da je u Tuzli, odnosno u naselju Požarnica, povratak stao prije desetak godina.

- Prije dvadesetak godina bilo je više od 500 povratnika, a sad ih je ispod 100. Uglavnom su to stariji ljudi, sa jako malim novčanim primanjima, nesposobni za neki dodatni rad i većina ih je na rubu egzistencije. Glavni problemi sa kojima se susreću su uglavnom infrastruktura/putevi, kao i zapošljavanje manjeg broja mladih ljudi - poručio je Pantić, koji je u ime Regionalne organizacije Srba zamolio sve nadležne organe iz oba entiteta da malo više obrate pažnju na povratnike u Tuzlanski kanton koji su od svih zaboravljeni.

Iz Udruženja „Agrorazvoj“ do sada su u više navrata naveli i da je teško pobrojati sva krivična djela nad povratnicima u Kalesiji, ali i da policija, s druge strane, ništa ne radi da bi otkrila počinioce.

- Nezadovoljni smo i zabrinuti za svoju bezbjednost, ali smo razočarani i u druge institucije jer niko neće da nam pomogne. Pored problema bezbjednosti, srpski povratnici nailaze na brojne opstrukcije o pitanju obnavljanja infrastrukture. Imali smo brojna obećanja da će svi ti putevi biti asfaltirani, ali, evo, ništa nije urađeno. S druge strane, prema svim bošnjačkim selima putevi su odavno asfaltirani - poručili su nedavno srpski povratnici.

Takođe navode da su, pored problema sa putnom infrastrukturom, ljeti česte restrikcije vode, zbog čega je gotovo nemoguće bavljenje poljoprivredom.

Poručuju i da Srbi iz Kalesije ne mogu sami da riješe svoje probleme, bez pomoći lokalnih vlasti, nadležnih u Tuzlanskom kantonu ili Vlade Republike Srpske.

Apel

Oni koji mogu da pomognu povratniku Milisavu Gariću, koji je teško bolestan, novac mogu da uplate na račun 3386502501686977 koji je otvoren u Unikredit banci.

Garić je do sada u više navrata ukazivao na težak položaj srpskih povratnika, a koji danas udruženim snagama skupljaju pomoć za njegovo liječenje.

Piše: Marijana Miljić Bjelovuk

Komentari 0
Povezane vijesti
Srpska ognjišta na području zeničke kotline sve praznija Srpska ognjišta na području zeničke kotline sve praznija
Mostarske vlasti nasilno otjerale srpske povratnike sa njihove zemlje Mostarske vlasti nasilno otjerale srpske povratnike sa njihove zemlje
Srbi u Sanskom Mostu: Statistička greška bez osnovnih uslova za život Srbi u Sanskom Mostu: Statistička greška bez osnovnih uslova za život
Najčitanije
  • OC Jahorina: Saopštenje za javnost
    18h 0m
    14
  • Klizište zatrpalo rijeku Željeznicu u Kijevu (FOTO)
    22h 0m
    2
  • Istorijska zanimljivost: Sveti Sava se upokojio na današnji dan
    2h 46m
    0
  • Produžen pritvor Nešiću, Lučiću i Dakiću
    21h 51m
    2
  • Bačena bomba na sarajevski kafić
    23h 9m
    3