Budžet Srpske izdržao je samo 24 dana između dva zaduženja na Banjalučkoj berzi. Iako se Srpska nedavno, 12. januara, zadužila za 38 miliona KM, to očito nije dovoljno da „pokrpi“ sve veće rupe u Budžetu i Ministarstvo finansija je juče donijelo odluku da ide u novo zaduženje prodajom trezorskih zapisa u iznosu od 25 miliona maraka.
Prodaja šestomjesečnih trezorskih zapisa putem aukcije na Banjalučkoj berzi planirana je za 4. februar ove godine. Datum dospijeća i isplate je 4. avgust.
Ministarstvo se zadužuje na osnovu Odluke o kratkoročnom zaduživanju RS kojom je predviđeno da maksimalan iznos kratkoročnog duga u toku 2021. godine može biti najviše do osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.
Dugoročno zaduženje
Vlada Republike Srpske zatražila je od poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske da odobre i dugoročno kreditno zaduženje od 57 miliona evra. Od toga, kredit od 30 miliona evra, Vlada planira da podigne kod Svjetske banke za prvu fazu programa integrisanog razvoja koridora rijeka Save i Drine. Plan je da se kredit vraća 32 godine uz grejs period od sedam godina, po referentnoj kamatnoj stopi i fiksnoj marži.
Drugi kredit od 22,4 miliona evra Vlada planira da uzme kod Svjetske banke za projekat podrške oporavka firmi pogođenih posljedicama pandemije virusa korona.
Treće zaduženje od 4,7 miliona evra je namjenjeno za razvoj poljoprivrede i seoskog preduzetništva. Kredit se Republici Srpskoj odobrava na rok od 18 godina, sa rokom odgode na tri godine i uz godišnju referentnu kamatnu stopu IFAD (Međunarodni fond za razvoj poljoprivrede).
Ovo zaduženje će se vraćati 15 godina, po istim uslovima kao i prethodni kredit, a projekat će realizovati Investiciono-razvojna banka Republike Srpske i Ministarstvo privrede i preduzetništva i trajaće do kraja 2024. godine.
Javni dug viši od 5,8 milijardi KM
Vlada RS je već početkom januara ove godine planirala emisiju trezorskih zapisa u iznosu od 30 miliona maraka o čemu je Kapital pisao, a na kraju se zadužila za 38 miliona KM.
Podsjećamo, Vlada planira u ovoj godini da zaduži Republiku Srpsku u iznosu do 1,4 milijarde maraka putem kratkoročnih i dugoročnih zaduživanja, te indirektno dajući garancije.
Inače, prema posljednjim podacima javni dug Republike Srpske koji podliježe zakonskom ograničenju zaključno sa septembrom prošle godine iznosi 5,8 milijardi KM što je 53,24 odsto procijenjenog BDP-a za 2020. godinu.