Srpska uvodi nadzor nad javnim preduzećima

12.08.2021. 20:13
0
IZVOR: nezavisne.com

U sklopu programa fiskalne konsolidacije do 2023. Vlada RS planira formiranje Centralne jedinice za finansijski nadzor javnih preduzeća, s ciljem praćenja njihove efikasnosti, saopšteno je u Vladi RS nakon sjednice.

Kako su pojasnili, Jedinica bi pratila ne samo stanje finansija, već i rad, efikasnost, broj zaposlenih, udio plata u izdacima i druge parametre preduzeća u pitanju.

-U periodu 2022-2023. godina, prema planiranim okvirima budžeta za nivo budžetskog sistema RS, planirano je smanjenje budžetskog deficita na nivo od 34.5 miliona maraka u 2022. godini, dok se u 2023. godini planira budžetski suficit u iznosu od 158.7 miliona maraka- naglašeno je.

Kako su istakli, na osnovu urađenih projekcija za period 2022-2023. godina, javni dug koji podliježe zakonskom ograničenju iznosiće 5,3 milijarde maraka i 5,31 milijarde maraka, što, kako je naglašeno, iznosi 43.8 odsto, odnosno 41.5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Vlada je, kako je saopšteno, usvojila i Informaciju o aktivnostima na izradi Programa ekonomskiih reformi za period 2022-2024. godina.

-U skladu sa Smjernicama Evropske komisije, ovaj program u predstojećem srednjoročnom periodu treba da obuhvati identifikaciju glavnih strukturnih izazova i analizu preporuka za konkurentnost i inkluzivni rast- naglašeno je.

Ukupan spoljnotrgovinski promet RS u prvih šest mjeseci 2021. godine iznosio je 4,5 milijardi maraka i veći je za 866,3 miliona maraka, odnosno za 23,42 odsto u odnosu na isti period 2020. godine.

-Najveći spoljnotrgovinski partneri RS u prvih šest mjeseci 2021. godine bili su Srbija (16,48 odsto), Italija (14,86 odsto), Hrvatska (10,21 odsto), Njemačka (9,72 odsto), Slovenija (9,37 odsto), Austrija (5,28 odsto) i Kina 4,16 odsto)- saopšteno je iz Vlade RS.

Komentari 0
Povezane vijesti
Apel za isticanje zastava Republike Srpske 21. novembra u Palama Apel za isticanje zastava Republike Srpske 21. novembra u Palama
Minić: Do kraja godine nema poskupljenja struje Minić: Do kraja godine nema poskupljenja struje
Kadeti položili zakletvu Kadeti položili zakletvu
Najčitanije
  • Zašto je svaki Nemanjić bio Stefan?
    15h 43m
    1
  • Zaboravljeni korijeni: Manastir Vardište - Višegrad (VIDEO)
    15h 42m
    0
  • Zbog vremenskih uslova zabrana saobraćaja preko Romanije
    2h 17m
    0
  • Apel za isticanje zastava Republike Srpske 21. novembra u Palama
    8h 40m
    1
  • Policijska uprava Istočno Sarajevo obilježava krsnu slavu - Svetog Arhangela Mihaila
    13h 25m
    3