Suđenje hrvatskim oficirima za zločine u “Oluji” odgođeno zbog štrajka advokata

10.02.2025. 11:38
0
IZVOR: srna.rs

Suđenje četvorici hrvatskih oficira optuženih za zločine počinjene u zločinačkoj akciji “Oluja” u avgustu 1995. godine, koje je trebalo da počne danas u Višem sudu u Beogradu, odgođeno je zbog obustave rada advokata, potvrdio je Srni advokat Dušan Bratić.

 

Bratić, koji je zastupnik porodica žrtava zločina na Petrovačkoj cesti, rekao je da je glavni pretres pred Posebnim odjeljenjem suda za ratne zločine zakazan za 28. mart u 10.00 časova.

On je objasnio da suđenje hrvatskim oficirima, kojima se sudi u odsustvu, nije moglo da počne zato što su njihovi branioci, koji su im dodijeljeni po službenoj dužnosti, u štrajku.

Hrvatskim oficirima optuženim da su naredili bombardovanje kolona izbjeglica iz Republike Srpske Krajine na Petrovačkoj cesti i u Svodni kod Novog Grada iz aviona, sudi se u odsustvu jer nisu dostupni srpskim pravosudnim organima.

Optužnicom su obuhvaćeni oficiri Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva Vladimir Mikac (67) iz Ptuja, Zdenko Radulj (69 iz Osijeka, Željko Jelenić (69) iz Pule i Danijel Borović (64) iz Varaždina.

Zločin na Petrovačkoj cesti počinjen je 7. avgusta 1995. godine, kada je tokom zločinačke akcije “Oluja” u bombardovanju izbjegličke kolone iz aviona likvidirano 10 identifikovanih civila, a među njima četvoro djece uzrasta od šest do 13 godina.

Dan kasnije, 8. avgusta 1995. godine, izvršeno je avionsko raketiranje kolone izbjeglica u Svodni kod Novog Grada, u kojem je ubijeno troje civila.

Komentari 0
Povezane vijesti
Ispred Hrama Svetog Save izlomljena česnica teška 200 kilograma Ispred Hrama Svetog Save izlomljena česnica teška 200 kilograma
Na Institutu "Dedinje" izvedena prva robotski asistirana operacija na srcu Na Institutu "Dedinje" izvedena prva robotski asistirana operacija na srcu
Ukinuta presuda Kecmanovićima, suđenje za masakr u "Ribnikaru" se ponavlja Ukinuta presuda Kecmanovićima, suđenje za masakr u "Ribnikaru" se ponavlja
Najčitanije
  • Godišnjica ustaškog zločina u selu Gazivode kod Podgraba (FOTO)
    12h 59m
    5
  • Vukadin: Efikasnom intervencijom ugašen požar na kući u naselju Vranješ
    19h 12m
    0
  • Vojvoda Petar Bojović – junak i stradalnik
    18h 32m
    0
  • U UKC-u Republike Srpske izvedena laparoskopska operacija karcinoma rektuma
    18h 25m
    3
  • Preminula pjevačica Blagica Beti Đorđević
    18h 11m
    0