Veterani Vojne policije Sarajevsko-romanijskog korpusa obilježiće sutra u Istočnom Sarajevu Dan Četvrtog bataljona vojne policije ovog korpusa.
Parastos za poginule i preminule borce ove jedinice biće služen u 11.00 časova u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog na Veljinama, najavljeno je iz Udruženja veterana.
Vijenci će biti položeni u 12.00 časova kod spomenika Slava srpskom borcu u Lukavici.
Ova jedinica formirana je 25. maja 1992. godine i nastala je od 288. bataljona Vojne policije iz kasarne JNA "Viktor Bubanj" u Sarajevu.
U odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo je 13 pripadnika Četvrtog bataljona, kao i osam pripadnika bivše JNA iz jedinice od koje je nastao bataljon, a koji su stradali u maju 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u napadu muslimanskih snaga na kolonu JNA koja se povlačila iz Sarajeva.
Četvrti bataljon Vojne policije bio je u sastavu SRK-a i pod njegovom direktnom komandom.
Bataljonom su komandovali major Jovo Štrbac, kapetan Nedeljko Lizdek, kapetan Zoran Terzić i major Vuko Čvoro.
Jedinica je izgubila trinaest boraca. Poginuli su Nedeljko Lizdek, Stojan Đurić, Sreten Knežević, Dragan Stanković, Mijat Gavrilović, Saša Todorović, Saša Mihajlović, Vojislav Jokić, Aleksandar Bartula, Vojo Golubić, Aleksandar Zlikovac, Brane Andžić i Miodrag Mičić.
Jedinica je 23. maja 1992. godine napustila kasarnu "Viktor Bubanj" i izmještena je u selo Tvrdimići, a 25. maja te godine izvršeno je prvo postrojavanje. Taj dan se slavi kao Dan jedinice.
Bataljon je poslije toga stacioniran u kasarni "Slobodan Princip Seljo" u Lukavici.
U sastavu bataljona bile su tri čete, protivteroristički vod, odjeljenje za Službe Vojne policije, Krim-tehnika i odjeljenje veze.
Druga četa Vojne policije je zbog potreba obezbjeđenja pozadinskog komandnog mjesta korpusa bila izmještena na Pale.
Uz uobičajne vojno-policijske zadatke, jedinica je bila angažovana i u zoni ratnih dejstava širom sarajevskog ratišta s osnovnim ciljem očuvanja teritorije i stanovništva od agresije.
Po završetku ratnih dejstava, bataljon je sa cjelokupnim materijalno-tehničkim sredstvima izmješten na Pale, gdje je 1997. godine određeni broj vojnika potpisao prve profesionalne ugovore, jer je tada jedinica stavljena pod komandu 505. Motorizovane brigade, koja je bila smještena u kasarni "Miloš Obilić" i po novoj formaciji je djelovala kao četa Vojne policije.
Zbog brojnih reformi i kadrovskih smanjenja, jedinica je ugašena 2003. godine.