Svjedok Blagojević: Ubili su mi oca ispred kuće u Jošanici

29.07.2025. 17:28
0
IZVOR: srna.rs

U nastavku suđenja Feridu Buljubašiću i ostalima za zločine pripadnika takozvane Armije BiH nad Srbima na području Višegrada, Foče i Čajniča, svjedok Tužilaštva Nebojša Blagojević izjavio je da je njegov otac ubijen ispred kuće u fočanskom selu Jošanici 1992. godine.

Blagojević je tokom današnjeg ročišta naveo da njegov otac nije mogao ići od kuće zbog stoke koju je držao, te je podsjetio da je iz Beograda došao u Jošanicu na sahranu.

- Nema stoke, rastrčala se, kuće, štale popaljene - rekao je Blagojević.

Svjedok Tužilaštva BiH Radmilo Kulić rekao je tokom ročišta da je u mrtvačnici vidio tijela ubijenih, te da su bile vidljive povrede od vatrenog oružja.

Svjedok je ispričao i da je 1993. godine bio na liniji i da je razgovarao sa Asimom Jašarevićem Haskom koji je bio sa druge strane.

- Nismo mi to, to su vam Višegrađani sve uradili - citirao je Kulić odgovor Jašarevića.

On je dodao da je na vratima jedne garaže u selu bilo je napisano "Hasko crnokošuljaš", a da mu je Jašarević potvrdio da se on potpisao.

Svjedok je rekao i da je njegov otac, na Nikoljdan 19. decembra 1992. godine, kada je i izvršen napad na Jošanicu, bio na slavi, kao i da mu je ispričao kako je uspio pobjeći.

- Ujutro su počela da gore sela. On je potrčao da pusti krave, vojska za njim, bježao je - rekao je Kulić.

Kulić je istakao i da je jedna žena ispričala da je vidjela komšiju Jusufa Hadžiahmetovića.

U ovom predmetu optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmet Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić, Adem Fehrić, Mustafa Poljo, Enver Kustura, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo, nekadašnji komandanti i pripadnici takozvane Armije BiH.

Optužnica obuhvata zločine na području Foče, Višegrada i Čajniča počinjene od avgusta 1992. do februara 1993. godine, a jedna od tačaka tereti Sejdića da je, u svojstvu komandanta snaga TO Višegrad, naredio i učestvovao u napadu na višegradska sela Klisure, Bursiće i Hadroviće u kojem je ubijeno osam srpskih civila, dok su neki ranjeni, a neki uhapšeni.

Nastavak suđenja zakazan je za 2. septembar. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Suđenje za smrt Gorana Maunage: Mladići svjedočili o strahotama udesa Suđenje za smrt Gorana Maunage: Mladići svjedočili o strahotama udesa
Goranu Ravliću 45 godina zatvora za ubistvo žene na Pofalićima Goranu Ravliću 45 godina zatvora za ubistvo žene na Pofalićima
Jošanica: Nikoljdanska trpeza pretvorena u krvavi pir Jošanica: Nikoljdanska trpeza pretvorena u krvavi pir
Najčitanije
  • Završen uviđaj u Palama: Policajac zadobio teške tjelesne povrede
    23h 16m
    1
  • Priča o Adelini Pavlini Irbi: Pola vijeka brige za srpsku sirotinju
    9h 14m
    0
  • Ratni pakao u oblacima Kajmakčalana
    22h 26m
    27
  • Kako je uhvaćen ubica Čarlija Kirka: FBI otkriva detalje (VIDEO)
    23h 49m
    0
  • Upriličen koncert u čast 100 godina od prve guslarske utakmice
    22h 0m
    0