„Tamo daleko“ i „Dan pobede“ čule su se u Ambasadi Srbije u Moskvi, gdje je obilježena 80. godišnjica oslobođenja Beograda od njemačko-fašističkih okupatora.
- Moramo pamtiti i obeležavati ovakve dane večno - poručio je ambasador Srbije u Moskvi Momčilo Babić.
Prijemu u ambasadi Srbije su prisustvovali direktor Odjeljenja za informacije i štampu Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova, rukovodilac Rossotrudničestva Evgenije Primakov, zamjenik ministra inostranih poslova Rusije Aleksandar Gruško, potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, poznati naučnici i kulturni radnici, kao i predstavnici srpske dijaspore u Rusiji.
O tome zašto su događaji od prije 80 godina važni ne samo iz istorijskog aspekta, već i iz ugla sadašnjosti, govorili su mnogi učesnici svečanog prijema.
Zamjenik ministra inostranih poslova Rusije Aleksandar Gruško rekao je da su Srbija i Rusija na pravoj strani istorije.
- Postoje narodi koji stoje na strani zla, i narodi koji stoje na strani dobra. 20. oktobar je postao simbol toga da su i Srbija i Rusija na pravoj strani istorije i da se bore za dobro! Današnji događaji dokazuju koliko je važno čuvati istoriju i braniti istinu, kako nikome ne bi palo na pamet da teži svetskoj dominaciji, gurajući svet u ponavljanje globalne katastrofe koju je nekada izazvao nacizam - naglasio je Gruško.
Srbi i Rusi se, za razliku od mnogo naroda u Evropi, ponose svojim precima koji su nam donijeli slobodu i stavili nas na bolju stranu sveta, poručio je potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin.
On je dodao da ovakve godišnjice postoje da bi se sjetili koliko smo veliki bili i da bi podsjetili na to da zlo ne smije da se ponovi.
- Nismo bili uspešni, zlo se ponovilo i ponavlja se. Zlo se ponavlja svaki put kada se Rusima zabrani da koriste njihov jezik. Nacizam se ponavlja kad god se Srbi proteruju sa ognjišta na kojima su živeli vekovima. Fašizam pokaže svoje lice kada se Rusima zabrani pravo da se mole Bogu u svojoj crkvi. Nacizam se pojavi u svom zlu i veličini kada se Srbima zabrani da postoje i da imaju svoju državu. Zlo se ponovi kada se Srbija bombarduje pred hladnim očima čitavog sveta. Zlo se vrati u svom svom užasu, kao da nikada nije bilo pobeđeno, kada od Srbije traže da prizna Kosovo. Zlo se vrati kada se ruše spomenici sovjetskim borcima i još se traži od Rusa da učestvuju u tome. Zlo se vrati kada čitav svet potone u antirusku histeriju u kojoj se zabranjuje Rusima i da pišu i da govore, a svetu da pominju i Dostojevskog i Gogolja i Rusiju. Zlo se vrati, kao da nikada nismo pobedili, kada od Srba traže da uvedu sankcije Rusiji - istakao je Vulin.
Srbi su se za svoju slobodu borili sami sve do 1944. godine, a sloboda je konačno stigla kada su zajedno sa Rusima oslobodili Beograd, dodao je on.
Kako je rekao, kada ne znate gdje je istina, pravo, pravda i sloboda gledajte gdje su Srbi i Rusi, tamo je pravda i tamo je sloboda.
Naglasio je i da ima puno naroda u Evropi koji za svoju slobodu treba da zahvale Rusiji, ali tu zahvalnost nemaju.
Ambasador Srbije u Rusiji Momčilo Babić u razgovoru za Sputnjik je odgovorio „svim rusofobima“ u Srbiji i Rusiji zašto se ovaj praznik – oslobođenje Beograda – ne smije zaboraviti.
- Ovo je veliki dan u našoj istoriji. Svim rusofobima i u Srbiji i u Rusiji, kada mene pitaju šta su Rusi uradili za nas, ja kažem – oslobodili su Beograd. Nama je ovo veliki datum i bez ruske vojske odnosno Crvene armije, mi bismo podneli velike žrtve i možda bismo uspeli da pobedimo Nemce, ali kad je ruska vojska došla do Beograda on je bio veoma brzo oslobođen - istakao je srpski ambasador.
On je građanima Srbije i Rusije čestitao ovu veliku pobjedu i dodao da želi da nastavimo da i dalje izgrađujemo kulturu sjećanja.
- Moramo pamtiti i obeležavati ovakve dane večno - naglasio je Babić.
Poznati ruski Hor Aleksandrov izveo je na prijemu u srpskoj ambasadi pjesme ratnih godina, iz Prvog i Drugog svetskog rata.