U prosjeku živimo 76 godina: Pogledajte koliko građani Srpske uživaju u starosnoj penziji

06.12.2024. 14:28
0
IZVOR: srpskainfo.com

Prosječan životni vijek građana Srpske i FBiH je 76,1 godinu, dok je prosječan vremenski period korištenja starosne penzije 17,43 godine.

Invalidsku penziju u prosjeku koristimo 19,53 godina, a porodičnu 16,3 godina. 

To su saopštili iz Fonda PIO, naglasivši da u Srpskoj, Zakonom o PIO, pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.

– To važi za osiguranika i muškarca i ženu. Osiguranik  koji nema navršenih 65 godina života, ima pravo na starosnu penziju kada navrši 60 godina života i 40 godina penzijskog staža. Osiguranik žena koja nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 58 godina života i 35 godina staža osiguranja – objašnjavaju u ovom fondu.

Dodaju da su, u zavisnosti od države do države, različite i starosne granice za ostvarivanje prava na starosnu penziju.

– Tako u pojedinim državama period korištenja prava na penziju traje 20 i više godina dok u nekim državama taj period je, čak, ispod 10 godina. Šri Lanka ima najkraću životnu dob kao uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju – 55 godina, dok se očekivani životni vijek kreće oko 76 godina. Japanci pravo na starosnu penziju stiču sa 61 godinu, dok je njihov prosječni životni vijek oko 84 godine – objašnjavaju u Fondu PIO.

Kada su u pitanju države nastale na prostoru bivše Jugoslavije, stanovnici Srbije, Crne Gore, Slovenije i Hrvatske pravo na starosnu penziju ostvaruju sa navršenih 65 godina života uz prosječan vijek življenja oko 77 godina. Isti slučaj je i sa Srpskom i FBiH, tako da je u prosjeku period korištenja prava na starosnu penziju u navedenim državama oko 12 godina, a kada u obzir uzmemo i ostale penzije onda se prosječan period korištenja prava na penziju oko 18 godina.

– Stanovnici Sjeverne Makedonije pravo na starosnu penziju ostvaruju sa navršene 64 godine uz prosječno trajanje života od 74 godine, tako da je u prosjeku period korištenja prava 10 godina, a kada u obzir uzmemo i ostale penzije onda je prosječan period korištenja prava 19 godina – navode u ovom fondu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Hrana u Srpskoj skuplja nego u Madridu, Berlinu... Hrana u Srpskoj skuplja nego u Madridu, Berlinu...
Referendum u Srpskoj 18. ili 25. oktobra Referendum u Srpskoj 18. ili 25. oktobra
Da li su električni trotineti bezbjedni za djecu? Da li su električni trotineti bezbjedni za djecu?
Najčitanije
  • Zaposlenica Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH vrijeđala na nacionalnoj osnovi
    20h 45m
    23
  • Zaboravljeni korijeni: Manastir Stuplje - Čelinac (VIDEO)
    23h 6m
    0
  • Javno preduzeće „Uslužni servis“ Istočna Ilidža zapošljava
    41m
    2
  • Bitka za Rogoj: „Za mnom, braćo“
    3h 54m
    2
  • MUP Srpske uhapsio tri lica zbog iskorištavanja djece za pornografiju
    7h 52m
    0