U srijedu nastavak suđenja za zločin nad Srbima u Orašju

20.02.2023. 19:08
0
IZVOR: srna.rs

Pred Sudom BiH za srijedu, 22. februar, zakazan je nastavak suđenja desetorici pripadnika Hrvatskog vijeća odbrane /HVO/, optuženih za ratni zločin nad srpskim civilima i zarobljenicima na području Orašja 1992. i 1993. godine.

Za zločine u Orašju optuženi su general HVO-a Đuro Matuzović, Ivo i Tado Oršolić, Marko Dominković, Joso Nedić, Marko Blažanović, Mato i Anto Živković, Stjepo Đurić i Mirko Jurić.

Prema optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici komandnih struktura HVO-a i policije u Orašju, kao i vojne policije.

Na teret im je stavljen progon srpskog stanovništva - ubistva, zatvaranje ili druga teška oduzimanja slobode, mučenja, silovanja i druga nečovječna djela.

Matuzović, Živković i Đurić optuženi su i da su, zajedno sa njima poznatim pripadnicima vojne policije HVO-a, u šupi u Donjoj Mahali i u logoru u osnovnoj školi u tom mjestu učestvovali u ubistvima, mučenju i nečovječnom postupanju prema ratnim zarobljenicima.

Nastavak suđenja zakazan je za 9.30 časova, objavljeno je na zvaničnoj stranici Suda BiH.

Komentari 0
Povezane vijesti
Duraković oslobođen optužbi za ratne zločine nad srpskim civilima Duraković oslobođen optužbi za ratne zločine nad srpskim civilima
Izricanje drugostepene presude Durakoviću Izricanje drugostepene presude Durakoviću
U četvrtak izricanje dugostepene presude Ramizu Durakoviću U četvrtak izricanje dugostepene presude Ramizu Durakoviću
Najčitanije
  • Nikad mi se više, brate, kola nećeš naigrati
    13h 22m
    1
  • Aktivan humanitarni broj 1416 za našeg sugrađanina Dragana Macana
    8h 51m
    0
  • U Istočnoj Ilidži opljačkana sportska kladionica
    10h 58m
    2
  • Žepa – bolna, nezacijeljena rana
    13h 8m
    0
  • Dr Nemanja Škipina novi specijalista urologije u Bolnici "Srbija"
    9h 0m
    0