Tog kobnog oktobarskog jutra bio sam sam u dnevnoj sobi, kada je nešto jako tresnulo, a osjećaj je bio kao da je kuća poskočila pola metra u vazduh. Tako preplašen i zbunjen izletio sam napolje, a tek tamo ugledao sam nestvarne scene, kako se drvene bandere skupljaju i rastežu od jačine potresa.
Ispričao je to za “Glas Srpske” bivši karikaturista Rajko Pušić koji je imao 22 godine kada je Banjaluku 27. oktobra 1969. godine pogodio snažan zemljotres koji je razorio grad.
Poginulo je 15 građana, njih 1.117 je teže ili lakše povrijeđeno, a više od 86.000 objekata je razoreno. U djeliću sekunde zgrade, škole, bolnice i fabrike pretvorene su u oblak dima, a nemilih scena i danas se sjećaju mnogi Banjalučani koji su to preživjeli.
- Da bih pobjegao od električnih kablova sa bandera, otišao sam do ulice i naslonio se na drvenu ogradu. Potom se zemlja opet zatresla, ograda se srušila, a i ja sa njom, što mi je dodatno povećalo strah - prisjetio se Pušić jezivih trenutaka nakon pet i po decenija.
Kada se malo pribrao, Pušić priča da je krenuo ulicama i u nevjerici posmatrao kako je grad u kojem je odrastao prerastao u ruševine.
- Kada sam vidio zgradu “Titanik”, sve mi je bilo jasno. Tu je poginula moja draga prijateljica - rekao je on i dodao da su ga te scene dokrajčile.
Pamti Pušić, kako kaže, i pomoć koju su Banjalučani primali, frizere koji su radili u dvorištima i vagone koji su zamjenjivali domove i škole.
- Banjalučka mljekara je jedna od rijetkih građevina koje se nisu urušile i tamo se čitav grad okupljao. Nedugo zatim proradili su bioskopi i krenule su igranke, te se Banjaluka polako vraćala u prijašnji način života - istakao je Pušić.
Sve to je postalo vječna opomena i svjedok da su sile prirode nakratko zaustavile vrijeme i život u gradu na Vrbasu, a sjećanje na taj događaj urezano je u kolektivni duh grada.
Da je moglo biti još gore, navode iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda pojašnjavajući da bi tragedija bila veća da se prethodni udar nije desio dan ranije u 16 časova i 36 minuta sa magnitudom od 5,6 stepeni Rihtera.
- Tadašnji gradonačelnik Živko Babić iz predostrožnosti sljedeći dan proglašava neradnim za vaspitno-obrazovne i privredne institucije, bojeći se upravo onoga što se i desilo. Odluka se pokazala potpuno ispravnom i izbjegnute su mnoge žrtve, jer je grad sutradan, 27. oktobra, pogodio još jači zemljotres sa magnitudom od 6,6 Rihtera. Ovo je bio do tada, a i do sada, najjači zabilježeni zemljotres na tlu BiH - saopštili su iz Zavoda.
Sirene
Iz Gradske uprave ističu da će se u znak sjećanja na zemljotres u nedjelju, 27. oktobra, u devet časova i 11 minuta, kada se i dogodio prije pet i po decenija, oglasiti sirene sistema za obavještavanje i uzbunjivanje grada Banjaluka.
- Kako je navedeno u Odluci o aktiviranju sistema za uzbunjivanje na teritoriji grada Banjaluka, sirene će se oglasiti jednoličnim tonom u trajanju od 60 sekundi, što predstavlja znak za prestanak opasnosti, uz glasovnu poruku koja će najaviti aktiviranje sirena i razloge za istu aktivnost - naveli su oni.