Vjernici danas obilježavaju Svetog Andreja Prvozvanog

13.12.2020. 09:43
0
IZVOR: SRNA

Srpska pravoslavna crkva proslavlja /SPC/ danas Svetog Andreja Prvozvanog, prvog sljedbenika i prvog apostola Hristovog, koji je stradao na krstu zbog odanosti novozavjetnoj vjeri.

Sveti Andrej je apostol Carigrada i Rusije, a bio je i patron Ruskog carstva i carske porodice Romanovih.

Prema predanju, Sveti Andrej bio je stariji brat Svetog apostola Petra i učenik Svetog Jovana Krstitelja, a Jevanđelje je propovijedao u Vizantiji i Trakiji, u dunavskim zemljama, a potom u Rusiji i oko Crnog mora, u Epiru, Grčkoj i Peloponezu, gdje je stradao.

Svojim čudesnim moćima iscijelio je mnoge bolesne, među kojima i ženu carskog namjesnika u gradu Patri, koju podiže iz postelje, te ona prihvati hrišćansku vjeru.

Silno se razgnjevio zbog toga namjesnik Eteata i naredi da se Sveti Andrej razapne na krst i izbode kopljima, što i bi učinjeno. Ali ni tada nije odustao Sveti Andrej, već je tako ranjen i izmučen i sa krsta dijelio narodu korisne pouke, propovjedavši vjeru hrišćansku.

Usrdno se moleći Bogu, svoju dušu mu je predao u 62. godini života. Kako je za života iscjeljivao uboge i bolesne, tako je nastavljeno i nakon njegove smrti djelovanje njegovih čudesnih moštiju.

Svetog Andreja Prvozvanog kao svog zaštitnika proslavlja i Kraljevski dvor Karađorđevića.

Komentari 0
Povezane vijesti
Danas Sveti Andrej Prvozvani Danas Sveti Andrej Prvozvani
Sutra Sveti Andrej Prvozvani Sutra Sveti Andrej Prvozvani
Sutra Sveti Andrej Prvozvani Sutra Sveti Andrej Prvozvani
Najčitanije
  • Operacija ''Lukavac 93'' - Trnovo, Bjelašnica i Igman
    5h 51m
    8
  • Univerzitet u Istočnom Sarajevu promovisao 17 doktora nauka
    20h 5m
    0
  • Sjećanje na nekadašnji Dan mladosti – 25. maj (VIDEO)
    5h 50m
    9
  • Zaboravljeni korijeni: Manastir Žitomislić (Mostar)
    5h 49m
    0
  • Foča: Tuča poslije saobraćajne nezgode, uslijedilo hapšenje zbog pokušaja ubistva
    2h 35m
    0