Grad Banja Luka izdvojiće 60. 000 maraka za kupovinu lančanica, figura i ostalog materijala za novogodišnje ukrase.
U specifikaciji robe navedeno je da Grad kupuje ukras u obliku stabla čija je krošnja široka i visoka maksimalno 6,5 metara i koje ima minimalno 50 grana i 20.000 LED lampica sa „efektom svjetlucanja“.
Pored toga Grad kupuje i ukras „u obliku ženske figure u balskoj haljini“, odnosno „kraljicu“ koja je visoka četiri metra i čija je haljina široka 2,5 metra. I „kraljica“ mora da bude ukrašena i to sa najmanje 10.000 LED lampica sa „efektom svjetlucanja“.
Trebaju li nam ukrasi?
Nezavisni odbornik u Skupštini Grada Banja Luka Mirna Savić Banjac smatra da se sa novcem građana mora raspolagati mnogo pažljivije. Novogodišnji ukrasi su važni, ali ne i neophodni.
– Slično je kao i sa ogromnim iznosom od 1,2 miliona KM za popločavanje u centru ili formalno mjerenje kvaliteta vazduha za koji se tvrdi da je prva kategorija, dok ostala mjerenja pokazuju sasvim drugačiju sliku. Treba da se štedi na novogodišnjim ukrasima. Grad treba uljepšavati za manje novca, a popravljati kvalitet života građana – kazala je Savić Banjac.
Jelka ili stepenice
I njen nezavisni odbornički kolega Saša Lazić smatra da je 60.000 maraka previše za „kićenje jelke“. On dodaje da Grad „ne daje iz svog džepa, pa im se može“.
– Za pola tih para mogu se srediti i u normalnu funkciju dovesti sva propala starčevačka stepeništa, te u svim naseljima postaviti nešto od sportskih rekvizita, kao što su koš, mreža za odbojku ili sto za stoni tenis, a za ostatak para još masa stvari. Da se odredilo šest hiljada maraka, pa i nekako, ali 60.000 je stvarno previše – kazao je Lazić.
Cijena ovih ukrasa je 59.999 maraka sa PDV-om.
Petrović Zečić: Svaki ukras se višestruko isplati
Odbornik SNSD-a Ljilja Petrović Zečić ističe da je Banja Luka u vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika u posljednjih nekoliko godina neprepoznatljiva.
– Ukrasi i instalacije na ulazima u grad i u samom centru grada daju poseban svečarski duh. Veliki broj turista dolazi u Banju Luku tokom čitave godine, a posebno u decembru i januaru. Očekivanja onih koji će svoj novac u Banjoj Luci potrošiti na različite sadržaje se ne smiju iznevjeriti – istakla je Zečić Petrović.
Ona dodaje da je „Banja Luka glavni grad Republike Srpske, jedan među najljepšim u regionu“ i dodaje „da se svaki ukras i svaka sijalica višestruko isplate“.
– Beograd, Zagreb, Ljubljana, Maribor, Novi Sad, Niš, Podgorica, Skoplje, Grac – u ovom nizu gradova vidim i Banju Luku. Iznos od 60.000 KM je uopšte neupitan da se o njemu polemiše. I da je uloženo više za mene bi imalo opravdanje. Svaka uložena marka u novogodišnje ukrase je pametno ulaganje koje će se višestruko vratiti – zaključila je Ljilja Petrović Zečić.
Podsjećamo da je nedavno Vlade Republike Srpske uplatila novčana sredstva od po 1000 KM za 19 izrazito nerazvijenih opština u Srpskoj. Načelnici ovih opština kažu da je to uvreda i cinično poniženje za ove lokalne zajednice. Sa tim minornim sredstvima teško da se išta može unaprijediti u ovim opštinama, navode načelnici.
-Možda ćemo i vratiti tih 1000 KM, vidjećemo. Hiljadu maraka dati jednoj opštini, to je ispod svakog nivoa, ponižavajuće- kaže Nenad Abramović, načelnik opštine Berkovići.
-Smatram da ovih 1000 maraka ne služi ničemu- dodaje i Bojo Gašanović, načelnik opštine Istočni Stari Grad.
Načelnik opštine Lopare Rado Savić tvrdi da bi bilo pametnije da je Vlada Republike Srpske, ako već ima 19.000 KM, ta sredstva dala samo jednoj opštini, jer je besmisleno to dijeliti na 19 opština.
Postavlja se pitanje kako građanima ovih 19 opština objasniti da je novogodišnja rasvjeta 60 puta više bitnija od njih.