Živojin Mišić - legendarni vojvoda

06.07.2021. 09:33
0
IZVOR: Srna

Slavni srpski vojskovođa vojvoda Živojin Mišić /1855-1921/, komandant srpske vojske prilikom proboja Solunskog fronta 1918. godine i pobjednik Kolubarske bitke, rođen je na današnji dan 1855. godine.

Mišić je bio učesnik srpsko-turskih ratova, kratkotrajnog rata između Srbije i Bugarske, Balkanskih ratova, kao i Kumanovske bitke. Učestvovao je u Prvom svjetskom ratu, a nakon Kolubarske bitke 1914. godine unaprijeđen je u čin vojvode /maršala/.

Pred kraj rata, u junu 1918. godine, postavljen je za načelnika štaba Vrhovne komande.

Mišića je engleski kralj ordž Peti nagradio titulom engleskog sera.

Njegov lik i djelo ovjekovječeni su u mnogim umjetničkim djelima.

Nakon Majskog prevrata, bio je primoran da se penzioniše u činu generalštabnog pukovnika, pošto je smatran previše bliskim svrgnutoj dinastiji Obrenovića, ali je reaktiviran 1909. godine, tokom Aneksione krize na lični zahtjev.

Pomogao je načelniku Vrhovne komande generalu Radomiru Putniku da sastavi srpski ratni plan u eventualnom ratu sa Austro-ugarskom, a u Balkanskim ratovima bio je pomoćnik načelnika štaba Vrhovne komande generala Putnika.

Neposredno je sarađivao na planiranju i rukovođenju operacijama protiv turske Vardarske armije, zbog čega je poslije Kumanovske bitke unaprijeđen u čin generala.

Po završetku Drugog balkanskog rata, drugi put je penzionisan na isti način, "zaslugom" oficira pripadnika "Crne ruke".

Međutim, pred samo izbijanje Prvog svjetskog rata opet je bio reaktiviran i postavljen za pomoćnika načelnika štaba Vrhovne komande.

Tokom Kolubarske bitke generalu Mišiću je predata komanda nad Prvom armijom, koja je tada bila u vrlo teškoj situaciji. Najviše zahvaljujući njegovim ličnim naporima i znanju, Prva armija se od jedinice u rasulu, pretvorila u formaciju sposobnu za borbu.

Mišić je insistirao na dubljem povlačenju, skraćenju fronta cijele srpske vojske, kojim bi se ostalim armijama dalo vremena za odmor, popunu zaliha i snabdijevanje. To njegovo kockanje se isplatilo, pošto je austro-ugarska vojska previše raširila svoje linije, pa je teško poražena u srpskom kontranapadu.

Za zasluge i izvojevanu pobjedu, Mišić je 4. decembra 1914. godine, unaprijeđen u čin vojvode.

Nakon novog združenog napada njemačke, austro-ugarske i bugarske vojske na Srbiju, u oktobru 1915. godine, kada se srpska vojska povukla na Kosovo, Mišić je predložio da se izvrši kontranapad.

Ovaj prijedlog su odbili ostali komandanti armija na sastanku u Peći i uslijedilo je povlačenje. Nakon ovoga, predao je komandu armije i otišao na liječenje u Francusku.

Sredinom 1916. godine, ponovo je postavljen za komandata Prve armije, koja je zaustavila i natjerala na povlačenje bugarsku vojsku i u Bici kod Goničeva i oslobodila Bitolj.

Umro je 20. januara 1921. godine, a uz velike građanske i vojne počasti sahranjen je na beogradskom Novom groblju, gdje mu je otkriven spomenik 3. decembra 1922. godine.

Komentari 0
Povezane vijesti
Kako se vojvoda Mišić suprotstavio kralju Aleksandru Kako se vojvoda Mišić suprotstavio kralju Aleksandru
Godišnjica smrti Živojina Mišića - „ko ne zna za strah, taj ide napred" Godišnjica smrti Živojina Mišića - „ko ne zna za strah, taj ide napred"
Živojin Mišić - vojvoda i pobjednik Kolubarske bitke Živojin Mišić - vojvoda i pobjednik Kolubarske bitke
Najčitanije
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    23h 13m
    2
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    9h 11m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    22h 5m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    20h 37m
    2
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    7h 22m
    0