Zvanično zatražen novi model bolovanja u Srpskoj

20.03.2025. 15:03
0
IZVOR: katera.news

Udruženje za podršku i promociju prava djece i roditelja “Moje dijete” uputilo je nadležnim republičkim institucijama zvaničnu inicijativu za proširenje prava na bolovanje roditelja u Srpskoj, dodajući da je to u interesu djece i porodice.

Važećim zakonom je propisano da roditelji djece mlađe od 15 godina u Republici Srpskoj imaju pravo na bolovanje u trajanju od 15 dana godišnje, bez obzira na broj i prirodu bolesti djeteta, što je, prema riječima predsjednice Udruženja Jelene Bjelice, nedovoljno i nepravedno.

- U praksi se često dešava da djeca, posebno predškolskog i ranog školskog uzrasta, tokom godine obole više puta – od običnih prehlada i virusnih infekcija, do vodenih ospica, stomačnih viroza i drugih dječjih bolesti koje zahtijevaju kućnu njegu. Međutim, roditelji se nalaze u bezizlaznoj situaciji jer nakon iscrpljenih 15 dana više nemaju zakonsko pravo na bolovanje, iako se zdravstvene potrebe djeteta nastavljaju – navela je Bjelica.

Njihov prijedlog je da se u zakonodavstvo Republike Srpske uvrsti model koji već postoji u Republici Srbiji, gdje je roditeljima omogućeno do 15 dana bolovanja po svakoj pojedinačnoj bolesti djeteta mlađeg od sedam godina, a do sedam dana po svakoj bolesti za djecu stariju od sedam godina.

- Ovakav pristup je mnogo pravedniji, fleksibilniji i više u skladu sa realnim životnim situacijama roditelja i djece. Takođe, omogućava roditeljima da bez straha od gubitka posla ili finansijske nesigurnosti ostanu uz bolesno dijete, što je u interesu i djetetovog zdravlja i ukupnog psihološkog blagostanja porodice – naglasila je Bjelica.

Iz Udruženja su pozvali nadležne institucije da prepoznaju značaj ove inicijative i omoguće usklađivanje zakonskih propisa sa stvarnim potrebama roditelja i djece.

- Zdravlje djece ne smije biti vremenski ograničeno – izjavila je Bjelica i dodala da je inicijativa poslata na adrese Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske i Odbora za pitanje djece, mladih i sporta u Narodnoj skupštini.

Komentari 0
Povezane vijesti
Porastao broj abortusa u Srpskoj: Rane trudnoće alarm za cijelo društvo Porastao broj abortusa u Srpskoj: Rane trudnoće alarm za cijelo društvo
Anja Ljubojević podnijela ostavku na mjesto potpredsjednika NSRS Anja Ljubojević podnijela ostavku na mjesto potpredsjednika NSRS
Danas počinje isplata penzija Danas počinje isplata penzija
Najčitanije
  • Nije trebalo da ubijemo popa
    14h 16m
    1
  • Lice iz Trnova lice lišeno slobode zbog prijetnji po život
    19h 11m
    0
  • Preduzeće iz Rogatice oštećeno za više od 14.000 KM
    19h 10m
    0
  • „Beerka“ ponovo stiže: od 12. do 14. juna u Istočnom Sarajevu
    19h 23m
    1
  • Zbog pucnjave na Vracama uhapšen muškarac
    12h 0m
    0