На подручју града Источно Сарајево постоји 11 предшколских установа, од којих су три државне у општинама Источно Ново Сарајево, Пале и Соколац, те осам приватних, по двије у општинама Источно Ново Сарајево и Пале, те четири у Источној Илиџи.
Са наглим порастом свих цијена почетком године, од хране па до струје, у неким приватним вртићима дошло је до пораста и цијене дневног боравка дјетета, те она у нашем граду достиже и до чак 400 КМ мјесечно.
Да у Источном Сарајеву у вртиће иде око 1.500 малишана потврдила је за портал „Катера“ Винка Берјан, шеф Одсјека за друштвене дјелатности у Одјељењу за привреду и друштвене дјелатности града Источно Сарајево.
- Тренутно та бројка варира, јер је у вртићима организован прилагођен план и програм припремне настава за први разред, али према посљедним подацима, у државним вртићима има 710, док у приватним вртићима има 770 дјеце – рекла је Берјан.
Организацију предшколског образовања на нивоу Града Источно Сарајево за наш портал објаснио је градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, истичући да је она дефинисана Законом о локалној управи и самоуправи, те да је у надлежности општина.
- У идеалном смислу, општине би биле дужне да организују предшколско образовање, односно да организују вртиће на својој територији, омогуће субвенције тим вртићима, а самим тим и јефтинију цијену, у коначници. Општина Пале, Источно Ново Сарајево и Соколац то раде, док општина Источна Илиџа субвенционише боравак дјеце у приватним вртићима – рекао је он.
Ћосић је подсјетио да је 2022. године Градска управа помогла приватним вртићима у износу од око 50.000 КМ, а прошле године набавком опреме. Истиче да је у неким разговорима са директорима приватних вртића обећао подршку и ове године, очекујући бољу финансијску ситуацију која се, како каже, Измјенама и допунама Закона о буџетском систему и дешава.
- Да ли кроз субвенције вртићима или субвенције родитељима није још дефинисано, односно нисмо још увијек дошли до те фазе. Договор је био да се опет састанемо да бисмо утврдили да ли ће бити формиран Савјет за предшколско образовање, па да онда разговарамо о субвенцијама – рекао је он.
Говорећи о Савјету за предшколско образовање на нивоу града, Ћосић истиче да се размишљало о тој идеји, како би Град и општине у његовом саставу заједнички разговарали и координирали.
Додаје да је, у циљу системског рјешавања овог питања, начелницима општина у саставу града послат допис да се изјасне да ли су за формирање савјета, имајући у виду да је то њихова надлежност.
- Желимо да направимо мало више сарадње и да се Град укључи у конкретну помоћ. Ако се изјасне потврдно, приступићемо формирању савјета и релативно лакше ћемо ову ситуацију ријешити. Ако се изјасне негативно, ми ћемо неформално, са нивоа Града одлучити на који начин да усмјеравамо ову планирану помоћ - рекао је он.
Према његовим ријечима, још увијек није дефинисан начин помоћи, али и да је вјероватнија варијанта помоћи једнократног новчаног позива који би био усмјерен према свим родитељима чија дјеца иду у приватне вртиће.
Ипак, у тој солуцији се, како додаје, намеће питање да ли ће помоћ ићи свим родитељима или ће се правити одређена селекција, на основу имовинског стања.
- Све је то незгодно, јер закон каже да се свима помогне једнако и обезбиједи боравак дјеце у предшколским установама, небитно на висину примања. Није ријеч о социјалној категорији, него о законској, која води рачуна о свој дјеци – наводи Ћосић.
Управо због овога, Градска управа је, истиче, у великим дилемама о начина рјешавања овог питања.
- Има пуно фактора који утичу на све, али како и у којој мјери ће Град помоћи ћемо сигурно знати некад средином априла. Кључ свега је да се направи мјера која ће бити трајна и која ће омогућити изједначавање услова на нивоу Града, а на другој страни подршка Града – закључио је Ћосић у разговору за наш портал.
Један од вртића који неће мијењати цијену дневног боравка је државни вртић „Патријарх Павле“ у Источном Новом Сарајеву.
- Управа предшколске установе, уз сагласност оснивача Општине Источно Ново Сарајево, за породице са пребивалиштем на територији ове општине, није мијењала цијену од фебруара 2023. године, те на овај начин руководство Општинске управе субвенционише боравак дјеце. Цијена дневног боравка за јаслички узраст износи 250 КМ, док за вртићки узраст износи 230 КМ. Нови Цјеновник за породице које имају пребивалиште на територији друге општине/града, на снази је од фебруара 2024. године, а цијене дневног боравка за јаслички узраст је 290, док је за вртићки узраст 270 КМ. Управа тренутно нема намјеру, а и без сагласности оснивача не може, доносити нови Цјеновник за пружање услуге боравка дјеце – објаснила је за „Катеру“ Тамара Ракановић, директор овог вртића.
Ракановићева истиће да су капацитети ове установе 180 мјеста и да су попуњени.
Дјеца су распоређена у седам васпитно-образовних група, а интересовање за упис дјеце свих узраста у ову предшколску установу је изузетно велико.
- Нажалост, ограничених смо смјештајних капацитета и вјерујемо да ћемо пуштањем у рад новог објекта вртића одговорити на потребе заједнице и осигурати квалитетне услове за боравак и развој малишана – поручила је она.
Да су листе чекање за упис у вртић велике потврдила је Зденка Марић, директор Предшколске установе „Вратите нам осмијех“ у Источном Новом Сарајеву.
Према њеним ријечима, ова предшколска установа има три васпитне групе чији су капацитети максимално попуњени.
- На листи чекања се налази 65 дјеце. Период чекања је обично од шест мјесеци до годину дана. Најдуже се чека за Јасличку групу, узраст дјеце од једне до три године – навела је она.
Говорећи о цијенама, Марић је за „Катеру“ рекла да је цијена боравка од 1. маја прошле године износи 350 КМ, те да очекује повечање цијене услуга у наредном период.
- Због увећања сви трошкова, који су важни за нормално функционисање оваквих установа, очекујемо повећање цијена услуга у наредном периоду. Надам се да ће локалне заједнице субвенцијама помоћи родитељима да умање своје трошкове – рекла је Марић.
Приватни Вртић „Коцкалоне“ у Источној Илиџи отворен је средином прошле године и у њему тренутно борави 49 дјеце, а тај број ће од 1. априла, бити повећан за једно.
Горица Кушић, директор овог вртића, за наш портал је изјавила да проблем недостатка вртића у Источном Сарајеву постаје све израженији, те да приватне установе преузимају огроман терет, без икакве системске подршке надлежних институција.
- Организовани смо у двије васпитне групе, али у скоријој будућности планирамо отворити још једну групу, чиме би пуни капацитет установе био 60 дјеце. Да бисмо то реализовали, неопходно је запослити још два васпитача, што значи додатни трошак за установу – рекла је она.
Упркос великој потражњи, тренутно на листи чекања имају 23 дјеце.
- Финансирање приватних предшколских установа искључиво пада на родитеље, а са растом трошкова постаје све теже осигурати квалитетне услове боравка и рада. Родитељи од 1. марта по дјетету вртић плаћају 400 КМ, а за двоје дјеце 760 КМ – рекла је она.
Наша саговорница сматра да би реална цијена требало да буде између 450 КМ и 480 КМ, те да се труде да терет поскупљења не пребацују директно на родитеље.
- Ипак, морамо нагласити да је тренутна економска цијена по дјетету 485 КМ, што значи да већ сада послујемо са значајним финансијским изазовима. Поред плата запослених треба обезбиједити и средства за мјесечну кирију за простор, прехрану дјеце, дидактички материјал, режије, и све то показује да приватни вртићи не могу опстати без подршке надлежних институција – закључила је Кушић.
"Dobarveče"