Na području grada Istočno Sarajevo postoji 11 predškolskih ustanova, od kojih su tri državne u opštinama Istočno Novo Sarajevo, Pale i Sokolac, te osam privatnih, po dvije u opštinama Istočno Novo Sarajevo i Pale, te četiri u Istočnoj Ilidži.
Sa naglim porastom svih cijena početkom godine, od hrane pa do struje, u nekim privatnim vrtićima došlo je do porasta i cijene dnevnog boravka djeteta, te ona u našem gradu dostiže i do čak 400 KM mjesečno.
Da u Istočnom Sarajevu u vrtiće ide oko 1.500 mališana potvrdila je za portal „Katera“ Vinka Berjan, šef Odsjeka za društvene djelatnosti u Odjeljenju za privredu i društvene djelatnosti grada Istočno Sarajevo.
- Trenutno ta brojka varira, jer je u vrtićima organizovan prilagođen plan i program pripremne nastava za prvi razred, ali prema posljednim podacima, u državnim vrtićima ima 710, dok u privatnim vrtićima ima 770 djece – rekla je Berjan.
Organizaciju predškolskog obrazovanja na nivou Grada Istočno Sarajevo za naš portal objasnio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, ističući da je ona definisana Zakonom o lokalnoj upravi i samoupravi, te da je u nadležnosti opština.
- U idealnom smislu, opštine bi bile dužne da organizuju predškolsko obrazovanje, odnosno da organizuju vrtiće na svojoj teritoriji, omoguće subvencije tim vrtićima, a samim tim i jeftiniju cijenu, u konačnici. Opština Pale, Istočno Novo Sarajevo i Sokolac to rade, dok opština Istočna Ilidža subvencioniše boravak djece u privatnim vrtićima – rekao je on.
Ćosić je podsjetio da je 2022. godine Gradska uprava pomogla privatnim vrtićima u iznosu od oko 50.000 KM, a prošle godine nabavkom opreme. Ističe da je u nekim razgovorima sa direktorima privatnih vrtića obećao podršku i ove godine, očekujući bolju finansijsku situaciju koja se, kako kaže, Izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu i dešava.
- Da li kroz subvencije vrtićima ili subvencije roditeljima nije još definisano, odnosno nismo još uvijek došli do te faze. Dogovor je bio da se opet sastanemo da bismo utvrdili da li će biti formiran Savjet za predškolsko obrazovanje, pa da onda razgovaramo o subvencijama – rekao je on.
Govoreći o Savjetu za predškolsko obrazovanje na nivou grada, Ćosić ističe da se razmišljalo o toj ideji, kako bi Grad i opštine u njegovom sastavu zajednički razgovarali i koordinirali.
Dodaje da je, u cilju sistemskog rješavanja ovog pitanja, načelnicima opština u sastavu grada poslat dopis da se izjasne da li su za formiranje savjeta, imajući u vidu da je to njihova nadležnost.
- Želimo da napravimo malo više saradnje i da se Grad uključi u konkretnu pomoć. Ako se izjasne potvrdno, pristupićemo formiranju savjeta i relativno lakše ćemo ovu situaciju riješiti. Ako se izjasne negativno, mi ćemo neformalno, sa nivoa Grada odlučiti na koji način da usmjeravamo ovu planiranu pomoć - rekao je on.
Prema njegovim riječima, još uvijek nije definisan način pomoći, ali i da je vjerovatnija varijanta pomoći jednokratnog novčanog poziva koji bi bio usmjeren prema svim roditeljima čija djeca idu u privatne vrtiće.
Ipak, u toj soluciji se, kako dodaje, nameće pitanje da li će pomoć ići svim roditeljima ili će se praviti određena selekcija, na osnovu imovinskog stanja.
- Sve je to nezgodno, jer zakon kaže da se svima pomogne jednako i obezbijedi boravak djece u predškolskim ustanovama, nebitno na visinu primanja. Nije riječ o socijalnoj kategoriji, nego o zakonskoj, koja vodi računa o svoj djeci – navodi Ćosić.
Upravo zbog ovoga, Gradska uprava je, ističe, u velikim dilemama o načina rješavanja ovog pitanja.
- Ima puno faktora koji utiču na sve, ali kako i u kojoj mjeri će Grad pomoći ćemo sigurno znati nekad sredinom aprila. Ključ svega je da se napravi mjera koja će biti trajna i koja će omogućiti izjednačavanje uslova na nivou Grada, a na drugoj strani podrška Grada – zaključio je Ćosić u razgovoru za naš portal.
Jedan od vrtića koji neće mijenjati cijenu dnevnog boravka je državni vrtić „Patrijarh Pavle“ u Istočnom Novom Sarajevu.
- Uprava predškolske ustanove, uz saglasnost osnivača Opštine Istočno Novo Sarajevo, za porodice sa prebivalištem na teritoriji ove opštine, nije mijenjala cijenu od februara 2023. godine, te na ovaj način rukovodstvo Opštinske uprave subvencioniše boravak djece. Cijena dnevnog boravka za jaslički uzrast iznosi 250 KM, dok za vrtićki uzrast iznosi 230 KM. Novi Cjenovnik za porodice koje imaju prebivalište na teritoriji druge opštine/grada, na snazi je od februara 2024. godine, a cijene dnevnog boravka za jaslički uzrast je 290, dok je za vrtićki uzrast 270 KM. Uprava trenutno nema namjeru, a i bez saglasnosti osnivača ne može, donositi novi Cjenovnik za pružanje usluge boravka djece – objasnila je za „Kateru“ Tamara Rakanović, direktor ovog vrtića.
Rakanovićeva istiće da su kapaciteti ove ustanove 180 mjesta i da su popunjeni.
Djeca su raspoređena u sedam vaspitno-obrazovnih grupa, a interesovanje za upis djece svih uzrasta u ovu predškolsku ustanovu je izuzetno veliko.
- Nažalost, ograničenih smo smještajnih kapaciteta i vjerujemo da ćemo puštanjem u rad novog objekta vrtića odgovoriti na potrebe zajednice i osigurati kvalitetne uslove za boravak i razvoj mališana – poručila je ona.
Da su liste čekanje za upis u vrtić velike potvrdila je Zdenka Marić, direktor Predškolske ustanove „Vratite nam osmijeh“ u Istočnom Novom Sarajevu.
Prema njenim riječima, ova predškolska ustanova ima tri vaspitne grupe čiji su kapaciteti maksimalno popunjeni.
- Na listi čekanja se nalazi 65 djece. Period čekanja je obično od šest mjeseci do godinu dana. Najduže se čeka za Jasličku grupu, uzrast djece od jedne do tri godine – navela je ona.
Govoreći o cijenama, Marić je za „Kateru“ rekla da je cijena boravka od 1. maja prošle godine iznosi 350 KM, te da očekuje povečanje cijene usluga u narednom period.
- Zbog uvećanja svi troškova, koji su važni za normalno funkcionisanje ovakvih ustanova, očekujemo povećanje cijena usluga u narednom periodu. Nadam se da će lokalne zajednice subvencijama pomoći roditeljima da umanje svoje troškove – rekla je Marić.
Privatni Vrtić „Kockalone“ u Istočnoj Ilidži otvoren je sredinom prošle godine i u njemu trenutno boravi 49 djece, a taj broj će od 1. aprila, biti povećan za jedno.
Gorica Kušić, direktor ovog vrtića, za naš portal je izjavila da problem nedostatka vrtića u Istočnom Sarajevu postaje sve izraženiji, te da privatne ustanove preuzimaju ogroman teret, bez ikakve sistemske podrške nadležnih institucija.
- Organizovani smo u dvije vaspitne grupe, ali u skorijoj budućnosti planiramo otvoriti još jednu grupu, čime bi puni kapacitet ustanove bio 60 djece. Da bismo to realizovali, neophodno je zaposliti još dva vaspitača, što znači dodatni trošak za ustanovu – rekla je ona.
Uprkos velikoj potražnji, trenutno na listi čekanja imaju 23 djece.
- Finansiranje privatnih predškolskih ustanova isključivo pada na roditelje, a sa rastom troškova postaje sve teže osigurati kvalitetne uslove boravka i rada. Roditelji od 1. marta po djetetu vrtić plaćaju 400 KM, a za dvoje djece 760 KM – rekla je ona.
Naša sagovornica smatra da bi realna cijena trebalo da bude između 450 KM i 480 KM, te da se trude da teret poskupljenja ne prebacuju direktno na roditelje.
- Ipak, moramo naglasiti da je trenutna ekonomska cijena po djetetu 485 KM, što znači da već sada poslujemo sa značajnim finansijskim izazovima. Pored plata zaposlenih treba obezbijediti i sredstva za mjesečnu kiriju za prostor, prehranu djece, didaktički materijal, režije, i sve to pokazuje da privatni vrtići ne mogu opstati bez podrške nadležnih institucija – zaključila je Kušić.
"Dobarveče"