Малинари у Српској у наредној години прижељкују дупло веће подстицаје за свој рад, што ће захтијевати и од надлежних, јер су уз садашње субвенције, ниску откупну цијену и високе трошкове константно на губитку.
Експанзија узгоја малина, која је у Српској, посебно у Подрињу, почела прије десетак година, када су многи засадили хектаре обрадиве површине, јер су доносиле доста приноса и добру зараду, спласнула је преко ноћи. Бројни узгајивачи, који су производили тоне овог воћа годишње, више нису могли да преживе, због чега су уназад двије-три године почели да уништавају или у потпуности запостављају своје малињаке.
Предсједник Удружења малинара Братунца, Сребренице и Милића "Виламет" Љубиша Алемпић казао је за "Глас Српске" да је ниска откупна цијена овог воћа у посљедње двије године многе довела на ивицу амбиса.
- Произвођачи малина у ситуацији у којој су сада требају далеко већу подршку ресорног министарства. Због тога ћемо тражити да нам буду повећани подстицаји, бар у моментима када је цијена малина релативно ниска, као што је сада случај - казао је Алемпић.
Додао је да малинари већ другу годину заредом немају никакву зараду, због чега се одлучују на гашење ове производње и окрећу се другим пословима.
- Само је дневница берача отишла на 100 марака, не рачунајући друге трошкове, који расту из дана у дан. Годинама ништа конкретно нисмо захтијевали од надлежних, међутим сада немамо избора него да тражимо 0,50 марака по килограму малина, за коју смо до сада добијали 0,25 КМ - истакао је Алемпић, додајући да од ресорног министарства очекује позив на састанак, гдје ће, између осталог, изнијети своје захтјеве за повећање подстицаја.
Малинар Иван Стојановић из Братунца каже да подстицаји у Српској треба да буду изједначени са ФБиХ.
- Малинари имају став да премија по килограму овог воћа у Српској не смије бити испод 0,50 КМ, у противном ћемо одмах затражити састанак са ресорним министром - рекао Стојановић, подсјећајући да је рачуница од прије двије године показала да производња килограма малина кошта најмање 3,80 марака, али су у међувремену трошкови знатно скочили.
Према његовим ријечима, надлежни су са повећањем премија требало да почну чим су видјели да се смањује производња.
- Не видим зашто се приликом одређивања премије малинари разликују од, примјера ради, произвођача јабука - казао је Стојановић, коме су овог љета откупљивачи плаћали 3,5 марака по килограму малина.
Већа подршка за узгој малина добро би дошла и породици Мршевић из Рудог, која ово воће узгаја на пола хектара.
- Цијена малина је драстично пала, што је довело у питање и саму производњу. Са подстицајима од пола марке по килограму би сигурно било лакше наставити производњу, јер су трошкови повећани неколико пута, док је цијена остала иста - казао је Ненад Мршевић, који је у малинарству заједно са оцем већ неких десет година.
Род
Због суше и пропадања засада реално је очекивати да ће, према ријечима малинара, и идућа година бити лоша. Овогодишњи род малине је умањен за више од 30 одсто, због чега су кратких рукава остали и откупљивачи, који су од других тражили робу да би испоштовали уговоре и обезбиједили довољну количину.
Пише: Данијела Бајић